Odkazy:  :   Spolek   Portal    Sbirka   GDPR   Doprava-online   Autoplosina   Facebook

,,Suché´´ popáleniny a opařeniny

odpovědi povolaných na vaše otázky, rady, zkušenosti
Pravidla fóra
Obdobně jako v sekci Dopravní policie Vás žádáme o slušnost a konkrétní dotazy. Veškeré dohady si nechte do sekce Drbárna
Odpovídat zde budou lidé v oboru vystudovaní.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Fíla
řidič
Příspěvky: 28
Registrován: ned 11. říj 2009 19:07:44
Bydliště: Praha

,,Suché´´ popáleniny a opařeniny

Příspěvek od Fíla »

Patří mezi nejčastější druh popálenin ať už doma, nebo v průmyslových zařízeních a jsou také jednou z nejčastějších příčin smrtelných nehod, zejména u dětí a starých lidí. Popáleniny a opařeniny musí být co nejdříve ochlazeny. Zabrání se tak dalšímu poškození hlouběji uložených tkání, zmenší se bolest, otok a pravděpodobnost vzniku šoku. Nejůčinnější způsob ochlazování je polévání popálené oblasti studenou vodou. Oděv, který je nasáknut vřelou tekutinou, by měl být okamžitě svlečen. Studený, suchý, nebo ohořelý oděv nesvlékáme, mohli bychom tak do popálené plochy zavléci infekci. Velmi malé popáleniny nebo opařeniny mohou být ošetřeny přímo na místě. Jste-li však na pochybách o závažnosti poranění, nebo je-li popáleno dítě, nemocný či starý člověk, vždy zajistěte zdravotnické ošetření.
Popáleniny vzniklé třením ošetřujte jako slabší popáleniny. Pokud u nich dojde k roztržení kůže ošetřujeme jako zevní krvácení malého rozsahu.

SUBJEKTIVNÍ A OBJEKTIVNÍ PŘÍZNAKY
• Silná bolest v a kolem poraněné oblasti
• Zarudnutí a možný otok postižené oblast, někdy odlupování kůže a puchýře.
• U hlubokých popálenin třetího stupně bývá kůže našedlá, bílá až vosková, nebo zuhelnatělá. Některé oblasti mohou být necitlivé.
• Subjektivní a objektivní příznaky šoku, které se mohou projevit až po určitém čase. Závažnost šoku bude přímo úměrná rozsahu popálené plochy.

CÍL
Omezit působení tepla, zabránit infekci, zmírnit bolest a bojovat proti šoku. U závažných rozsáhlých popálenin neodkladně zajistit zdravotnickou pomoc.

OBECNÝ POSTUP PŘI OŠETŘOVÁNÍ
U menších popálenin a opařenin
1) Uklidňujeme postiženého. Poraněnou oblast ochlazujeme pod mírným proudem tekoucí studené vody, nebo ji ponořte do studené vody nejméně 10 minut (i déle), pokud přetrvává bolest. Bolest nasvědčuje tomu, že poraněná tkáň je ještě pod vlivem tepla, které by ji mohlo dále poškozovat. Není li po ruce voda, použijte neškodnou tekutinu, například mléko nebo pivo.
2) Z poraněné plochy šetrně sundejte prstýnky, hodinky, pásky, boty, nebo jiné stahující části oděvu dříve, než by mohly zaškrtit otékající popálenou část těla.
3) Popáleninu obvažte čistým, přednostně sterilním materiálem. Nepřikládejte přímo na ránu žádný vláknitý nebo chlupatý materiál – např. vatu. Nestrhávejte z popálené plochy puchýře, přiškvařenou látku ani žádné jiné předměty. Nezasypávejte popálenou plochu, nevtírejte do ní olej nebo mast. Nepoužívejte adhezivní obvazy.
4) V Případě pochyb o závažnosti poranění zajistěte odbornou pomoc.

U závažných popálenin a opařenin

1) Postiženého položte na záda a podle možností zabraňte tomu, aby se popálená plocha dotýkala podlahy. Popálenou plochu ochlazujte poléváním studenou vodou nebo jinou vhodnou studenou tekutinou až do doby, kdy ustane bolest.
2) Z poraněné plochy šetrně odejměte všechny stahující předměty či části oděvu (prstýnky, hodinky, pásky, boty apod.) dřívš, než mohou zaškrtit otékající popálenou část těla.
3) Okamžitě šetrně svlečte oděv nasáklý vřelou tekutinou. Neodstraňujte nic, co je k ráně přichyceno.
4) Poraněnou oblast překryjte sterilním obvazovým nebo jiným (ne však vláknitým nebo chlupatým) čistým materiálem. Krytí připevněte trojcípým šátkem. Nestrhávejte z popálené plochy puchýře, přiškvařenou látku, ani jiné předměty. Nezasypávejte popálenou plochu, nevtírejte do ní olej ani mast.
5) Popálený obličej ochlazujte až do ústupu bolesti. V případě potřeby můžete vytvořit krycí masku z čistého povlaku na polštář, nebo jiného podobného materiálu, v němž vystřihněte otvory pro oči, nos a ústa.
6) Těžce popálené končetiny znehybněte stejně jako zlomeninu.
7) Proveďte protišoková opatření.
8) Ztratí-li postižený vědomí, zajistěte průchodnost jeho dýchacích cest a posuďte dýchání . V případě potřeby resuscitujte podle pravidla ABC a uložte postiženého do stabilizované polohy na boku.
9) Neodkladně zajistěte odbornou zdravotnickou pomoc. Postiženého přenášejte na nosítkách ve vhodné poloze.
mandarinka
Příspěvky: 3
Registrován: pon 30. dub 2012 8:49:04

Re: ,,Suché´´ popáleniny a opařeniny

Příspěvek od mandarinka »

Vzhledem k tomu, že mám malé dítě se mi to bude hodit i v životě, nejen za volantem, děkuji
Uživatelský avatar
Irys
Člen sdružení
Příspěvky: 363
Registrován: ned 29. bře 2009 15:03:21
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: ,,Suché´´ popáleniny a opařeniny

Příspěvek od Irys »

Z vlastní zkušenosti - k bodům č. 1: to ochlazování trvá velmi dlouho, cítila jsem tu potřebu ještě několik hodin po opaření, zakrytí čímkoliv nepřicházelo v úvahu. Dospělý na to přijde sám (instinktivně jsem se na pumpě, kde jsem čekala na první pomoc, zabořila do chladícího boxu) :) .
Co se týká ošetřování v době hojení, doporučil mi lékař mazat se obyčejným vepřovým sádlem a výsledek byl vynikající (kůže mi v jedné fázi hojení zčernala a oloupala se, smiřovala jsem se s trvalými následky, ale sádlo zabralo a všechno je jako dřív - jednalo se o opaření obličeje a krku).
Uživatelský avatar
mates
Admin
Příspěvky: 2802
Registrován: ned 29. bře 2009 12:21:45
Bydliště: Praha 602 239 042
Kontaktovat uživatele:

Re: ,,Suché´´ popáleniny a opařeniny

Příspěvek od mates »

nesolený sádlo....mimochodem používám i na lupenku...
člen výboru
Odpovědět