Odkazy:  :   Spolek   Portal    Sbirka   GDPR   Doprava-online   Autoplosina   Facebook

Dotaz na osobu blízkou

I řidiči osobních vozidel jsou řidiči.
Odpovědět
Uživatelský avatar
bohousek1
Člen sdružení
Příspěvky: 5606
Registrován: ned 29. bře 2009 12:25:00
Kontaktovat uživatele:

Dotaz na osobu blízkou

Příspěvek od bohousek1 »

Přišel dotaz z medií - prosím tedy řidiče o Váš názor.

Dobrý den,
jsem z redakce deníku a připravujeme článek o působnosti novely silničního zákona č. 361/2000 Sb., který nově znemožňuje výmluvy majitelů vozidel na tzv. „osobu blízkou“. Při dopravním přestupku, bez ohledu na to, kdo v autě seděl, se tedy zodpovědným stává automaticky majitel vozidla. Zajímalo by mne, jak se Sdružení řidičů staví k této novele/jaký má na ni názor a zda ji považuje za funkční a správnou? Máte například nějaké reflexe od řidičů (příp. konkrétní případ, který např. mohl majitele vozidla nějak poškodit)?

Mockrát děkuji za co nejrychlejší odpověď.
..:: Bohousek1 ::..
Uživatelský avatar
Hugo z hor
řidič profesionál
Příspěvky: 1039
Registrován: pát 19. čer 2009 22:13:32
Bydliště: Rychnov nad Kněžnou
Kontaktovat uživatele:

Re: Dotaz na osobu blízkou

Příspěvek od Hugo z hor »

Nikdy jsem tuto výmluvu nepoužil. Ale myslím si, že postižený by měl být ten, kdo přestupek zavinil, nikoliv ten, komu třeba patří auto. Tímto si jen policie a úřady ulehčují práci. Je to obdoba, kdybych měl třeba 25ti letého syna, on někde zapálil dům, ale potrestaný bych byl já, jelikož sem jeho otec a policii se nedokázalo prokázat, že to udělal on. Můj názor.
Hugo z hor

Být "TRUCKER" není jen práce, je to poslání!

Uživatelský avatar
VencaZE
řidič profesionál
Příspěvky: 163
Registrován: pát 10. dub 2009 15:16:39
Bydliště: okr TC

Re: Dotaz na osobu blízkou

Příspěvek od VencaZE »

Sic nejsem člen sdružení, ale dovolím si napsat svůj názor.
Vypadá to jako kdyby tazatel z neznámého deníku byl diletant či manipulátor. Možná od obojího trochu.
Předně totiž, v kontextu řidičů z povolání, nelze o "výmluvách na osobu blízkou" mluvit, protože systém si dokáže pro účely důkazního řízení opatřit informace o tom kdo vozidlo řídil jinak. Např. stažením dat tachografu, kontrolou výkazu jízd či přepravních dokumentů. Takže tvrdit že služební náklaďák (autobus, dodávku) řídila osoba blízká by bylo úsměvné.
Další a nejdůležitější věc je že se tady nejedná o žádnou "výmluvu na osobu blízkou" (zkuste to takhle formulovat během správního řízení a uvidíte, jak rychle vás vyvedou z omylu), ale jedná se základní právo obsažené v listině základních práv a svobod, a to sice o právo nevypovídat proti sobě, či proti (právě) osobě blízké.
Tím že zákonodárci obešli tohle naše základní právo jen reagovali na neschopnost uředníků zajistit si proti přestupcům dostatek důkazů a v návaznosti na to nemožnost vybírat pokuty v kýženém množství.
Dále nám taky ukázali, že jim je v zásadě ukradený kdo přestupek spáchal, hlavně když kdokoliv zaplatí pokutu. V tomto případě majitel vozidla, pokud nebude ochoten napráskat člena rodiny.
Tím pádem je tedy tenhle doplněk zákona naprostý shit hodný absolventa Plzeňských práv. Další důvod ke ztátě iluzí a posílení averze vůči systému. Gratuju.
Tolik můj názor pane redaktore.


Edit: Ještě něco ke čtení pro ty co chtějí vědět víc: http://www.dfens-cz.com/view.php?cisloclanku=2009081701
Proč bychom se dřeli, když můžeme spálit trochu nafty..
DEF-DAF____http://www.svobodni.cz/
Děda
řidič profesionál
Příspěvky: 329
Registrován: ned 29. bře 2009 18:17:59

Re: Dotaz na osobu blízkou

Příspěvek od Děda »

Já v podstatě souhlasím s Vencou, akorát bych to možná formuloval trochu jinak.
A jen mimochodem, dle neověřených informací údajně od právníka je možná ona výmluva použít. právníci to nějak prý dokáží zaonačit ohledně listiny základních práv a svobod. Takže to bude mít stejně jen dopad na obyčejné lidi, kteří na právníky nemají a tí co na předpisy v nadupaných autech se..u si to stejně dokáží ošéfovat.
Každý řetěz je silný tak, jak je silný jeho nejslabší článek. Stejně za všechno můžou kamioňáci!!?
Uživatelský avatar
bohousek1
Člen sdružení
Příspěvky: 5606
Registrován: ned 29. bře 2009 12:25:00
Kontaktovat uživatele:

Re: Dotaz na osobu blízkou

Příspěvek od bohousek1 »

Diky všem za připominky, již jsem reakci odeslal. Jinak pro VencuZE - dotaz je v sekci pro osobáky, cili se to kamioňáků moc netýká. :-)
Ale diky za Vaše názory. V každém může být dobrá myšlenka.
..:: Bohousek1 ::..
Uživatelský avatar
VencaZE
řidič profesionál
Příspěvky: 163
Registrován: pát 10. dub 2009 15:16:39
Bydliště: okr TC

Re: Dotaz na osobu blízkou

Příspěvek od VencaZE »

Jsem já to ale blbé :roll: . Že jsme v sekci osobáků mi nějak uniklo. Zobrazuju si totiž obvykle jen "aktivní témata", a pak už se nezabývám kam to vlastně patří. Polepším se a budu příště pořádně koukat :| .
Proč bychom se dřeli, když můžeme spálit trochu nafty..
DEF-DAF____http://www.svobodni.cz/
Uživatelský avatar
bohousek1
Člen sdružení
Příspěvky: 5606
Registrován: ned 29. bře 2009 12:25:00
Kontaktovat uživatele:

Re: Dotaz na osobu blízkou

Příspěvek od bohousek1 »

VenzaZE to je v pohode, ted jsem se dozvěděl, že článek nebude. Jsou prý důležitější témata. :-)
..:: Bohousek1 ::..
Uživatelský avatar
VencaZE
řidič profesionál
Příspěvky: 163
Registrován: pát 10. dub 2009 15:16:39
Bydliště: okr TC

Re: Dotaz na osobu blízkou

Příspěvek od VencaZE »

Jj, důležitější. Není politicky korektní psát o něčem co by ovčani mohli hromadně odmítnout. Zatím je to moc nezajímá, tak je radši nechají v klidu. Pro jistotu budou psát o tom kterak Sparta vede nad Ostravou a tygřice Faltýnová odmítá další dítě. To lidi zajímá :cry: .
Proč bychom se dřeli, když můžeme spálit trochu nafty..
DEF-DAF____http://www.svobodni.cz/
Odpovědět