Odkazy:  :   Spolek   Portal    Sbirka   GDPR   Doprava-online   Autoplosina   Facebook

Odbočování vlevo - zůstanu v křižovatce

I řidiči osobních vozidel jsou řidiči.
Odpovědět
Kulich
Příspěvky: 1
Registrován: čtv 07. led 2016 17:14:06

Odbočování vlevo - zůstanu v křižovatce

Příspěvek od Kulich »

Dobrý den,
stala se mi následující situace:
Na světelné křižovatce jsem odbočoval vlevo, vjel jsem do křižovatky a čekal, až v protisměru nepojedou žádná auta. Na křizovatce chybí světlo pro opuštění křižovatky a tak je obtížné odhadnout, jestli auta v protisměru už mají červenou. Stalo se mi tak, že jsem zůstal v křižovatce a auta zleva dostala zelenou a já jim překážel.

Můj dotaz: Jsou auta po mé levici povinny mě ještě nechat opustit křižovatku? Jak takovéto situaci předejít (někdy je opravdu obtížné odhadnout, jestli auta v protisměru ještě pojedou nebo ne - nerad bych jim zkřížil cestu a srazil se s nimi)?
Uživatelský avatar
Koňák
Člen sdružení
Příspěvky: 396
Registrován: úte 17. lis 2009 22:48:53
Bydliště: Petrovice u Karviné

Re: Odbočování vlevo - zůstanu v křižovatce

Příspěvek od Koňák »

Jasně že auta, kterým blikla zelená po změně signálu musí počkat, až křižovatku opustíš. V zákoně se jasně píše: Řidič nesmí vjet do křižovatky, nedovoluje-li mu situace pokračovat v jízdě v křižovatce a za křižovatkou, takže by byl nucen zastavit vozidlo v křižovatce. To neplatí, pokud řidič zastavuje vozidlo v křižovatce za účelem plnění povinností podle § 5 odst. 1 písm. h) nebo při odbočení vlevo podle § 21 odst. 5.
Odpovědět