Odkazy:  :   Spolek   Portal    Sbirka   GDPR   Doprava-online   Autoplosina   Facebook

Dotaz z webu - cizinec z USA a ridicak

I řidiči osobních vozidel jsou řidiči.
Odpovědět
Uživatelský avatar
bohousek1
Člen sdružení
Příspěvky: 5606
Registrován: ned 29. bře 2009 12:25:00
Kontaktovat uživatele:

Dotaz z webu - cizinec z USA a ridicak

Příspěvek od bohousek1 »

Prisel dotaz z webu :
----------------------

Dobrý den,

Jsem cizinec (z USA) a mám řidičské oprávnění USA
. Pracuji tu a rád bych si koupil auto.
Můj dotaz zní: Potřebuji změnit řidičské oprávnění? mohu jezdit s americkým řidičským průkazem?

Děkuji za odpověď a přeji pěkný den.

Hiram Sosa
Uživatelský avatar
frantaemail
Člen sdružení
Příspěvky: 2299
Registrován: ned 03. kvě 2009 14:19:26
Bydliště: Šluknov

Re: Dotaz z webu - cizinec z USA a ridicak

Příspěvek od frantaemail »

Jelikož jsou USA členskou zemí Úmluvy o silničním provozu ze Ženevy z roku 1949, můžete v České republice řídit motorové vozidlo na základě řidičského průkazu kalifornského a k němu vydaného mezinárodního ŘP, nejdéle však po dobu jednoho roku od data jeho vydání. Druhým předpokladem je, abyste byl tzv. účastníkem mezinárodního provozu, tedy „návštěvníkem“, nikoli řidičem s trvalým pobytem v ČR." Z toho vyplývá,že řidič s trvalým pobytem v ČR s timto mezinarodnim řidičákem řidit nesmi.
Vlastníte-li tento typ (USA) řidičského průkazu a jste cizincem, který není příslušníkem státu Evropské unie a který má na území České republiky trvalý nebo přechodný pobyt na dlouhodobé vízum na dobu delší než 1 rok, jste povinen požádat registr řidičů v příslušné obci s rozšířenou působnosti nebo Magistrát hl.m. Prahy o výměnu za český řidičský průkaz. Cizinec, který není příslušníkem státu Evropské unie, do 3 měsíců ode dne právní moci povolení trvalého pobytu nebo přechodného pobytu na dlouhodobé vízum. Občané EU, kteří jsou držiteli řidičského průkazu vydaného kterýmkoli členským státem EU, nemají bez ohledu na druh pobytu v ČR a jeho délku povinnost měnit svůj řidičský průkaz za český. Pokud však tito občané budou nepovinně žádat o vydání českého řidičského průkazu výměnou za svůj cizí řidičský průkaz, musí být splněna podmínka povolení dlouhodobého nebo trvalého pobytu v Praze včetně předložení všech shora uvedených náležitostí. Jejich původní řidičský průkaz je pak zasílán do státu, kde byl řidičský průkaz vydán.

Snad jsem to napsal správně. Zatracené mezinárodní úmluvy. :(

Tak dnes jsem hovořil s pracovníkem evidence řidičských průkazů a ten mi řekl asi toto : V ČR může jezdit s mezinárodním ŘP pouze rok data vydání, pokud by chtěl nadále jezdit tak musí absolvovat komplet řidičský kurz na danou skupinu.
Odpovědět