Odkazy:  :   Spolek   Portal    Sbirka   GDPR   Doprava-online   Autoplosina   Facebook

Osobním automobilem do Finska přes Polsko a Pobaltské státy

Odkazy na podobná fora
Odpovědět
Pivoda
Příspěvky: 3
Registrován: čtv 09. črc 2009 19:26:29

Osobním automobilem do Finska přes Polsko a Pobaltské státy

Příspěvek od Pivoda »

Autem na Benzín + LPG do Finska přes Polsko a Pobaltské státy

Ahoj,
v červenci 2008 jsme s přítelkyní vyjeli autem vybaveným alternativním pohonem benzín + LPG na dovolenou do Finska přes Polsko a Pobaltské státy.Podělím se s vámi o své zkušenosti.Pokud by se někdo tuto cestu rozhodl absolvovat,mohu jen doporučit.Doufám,že se vám mé postřehy a informace budou hodit.

Polsko
Dopravní předpisy v Polsku jsou velmi podobné našim. V Polsku je povolena hranice alkoholu do 0,2 promile.
Rychlostní limity:
Ve městě a v uzavřené obci platí přes den mezi 5-23 hodinou 50 km/h
Ve městě a v uzavřené obci platí přes noc mezi 23-5 hodinou 60 km/h
Mimo obec na jednoproudé komunikaci 90 km/h
Mimo obec na dvouproudé komunikaci oddělené trávou,či svodidly 100 km/h
Na silnicích pro motorová vozidla jednoproudé 100 km/h
Na silnicích pro motorová vozidla dvouproudé oddělené 110 km/h
Na dálnicích 130 km/h
Uvedené rychlostní limity jsou pro motocykly a osobní automobily bez přívěsu.Pozor-poláci mají označení obce jiné než u nás.Každou obec mají označenou cedulí s názvem obce.Za touto cedulí můžete ještě pořád jet rychlostí,jako mimo obec,pak následuje cedule s nákresem města.Za touto cedulí už platí rychlost pro obec,či město.Tento systém je moc dobrý,protože,když jste pořád ve městě,či v obci,kde není nějaká hustá zástavba domů,je tam cedule s přeškrtnutým náčrtem města,můžete za touto cedulí jet rychlostí,jako už byste nebyli v obci.Při výjezdu z obce,či města následuje ještě cedule s přeškrnutým názvem města.Opět platí rychlostní limit mimoměstský.Jinými slovy-řidič se řídí cedulemi s náčrty města,ty jsou směrodatné pro vaši rychlost !
Poplatky na dálnicích jsou řešeny mýtnými branami.Mýtné je drahé.
Ceny pohonných hmot se moc neliší.Pokud vlastníte vozidlo s LPG budete nadmíru spokojeni.Stanice LPG jsou k vidění takřka na každé čerpací stanici.Často se stojany s LPG kupodivu objevují i na zahradách u rodinných domů,nebo na různých zemědělských statcích.Redukci nepotřebujete,používá se stejný systém tankování,jako u nás.

Dávejte si pozor na velkou bezohlednost řidičů,dopravní přepisy se velmi často porušují.Zejména v obcích a ve Městech se jezdí velice rychle.Pravidlo zákazu předjíždění přes jednu,nebo dvojitou plnou čáru Poláci nedodržují takřka vůbec.Stav vozovek je ve velice špatném stavu.Silnice jsou rozbité,občas se objeví komunikace postavená z panelů snad ještě z období války.I na zdánlivě pěkné silnici se často z ničeho nic objeví výtluk,který vám může utrhnout i kolo.Poláci se snaží situaci řešit,takže se připravte na časté uzavírky,objížďky i několik kilometrů dlouhé.Polským policajtům je spíše lépe se vyhnout.Bývají vidět asi tak často,jako ti Čeští.Většinou s nimi není žádná řeč.
Pokud se rozhodnete pro cestu do,nebo přes Warszawu,nebo k moři na sever doporučuji najet z Českého těšína na silnici E 75.To je jedna z nelepších silnic v Polsku.Pokud pak jedete dále na sever,sjeďte u Piotrkowa Trybunalskieho na E67.Ta vede až do Tallinnu k Baltskému moři.Warszawa je jedno z mála hlavních evropských měst,kde zatím nevede žádná dálnice.

Litva
Dopravní předpisy na Litvě jsou podobné našim.V Litvě je povolena hranice alkoholu do 0,4 promile.
Rychlostní limity:
V obci a ve městě 50 km/h
Mimo obec 90 km/h
Dálnice 1.11.-1.4. 110 km/h
Dálnice 1.4. - 1.11. 130 km/h
Uvedené rychlostní limity jsou pro motocykly a osobní automobily bez přívěsu.
Dálnice jsou bez poplatku.
Ceny pohonných hmot jsou podobné našim poměrům,možná trochu levnější.Dostupnost LPG je dobrá.Řekl bych,že podobně,jako u nás.Název LPG zde ovšem spíše neuvidíte.Plyn tam spíše bývá označen jako autogas,nebo spíše dujos.Redukci při tankování nepotřebujete-systém plnění je stejný,jako u nás.

Při průjezdem Litvou jsem byl skutečně mile překvapen.Řidiči jezdí poměrně slušně,snaží se dodržovat předpisy,samozřejmě tu a tam se objeví nějaký závodník.Určitě to bude tím,že litevská policie stojí téměř v každé obci a často měří.Provádí se také namátkové kontroly na alkohol a jiné.Policie je zde také vybavena velice rozmanitým vozovým parkem.V obcích jsem je viděl ve starších vozech,ale mimo obec a občas i v obcích a ve městech ve vozech nových-Audi,Bmw,VW.Silnice jsou na Litvě velice slušné.Popravdě jsem se nesetkal se silnicí v havarijním stavu.
Při cestě na sever doporučuji použít silnici Via Baltica vedoucí z Warszawy do Tallinnu.Cestovat se dá i podálnicích,které jsou opět velice slušné.

Lotyšsko
Dopravní předpisy v Lotyšsku jsou podobné našim.V Lotyšsku je povolena hranice alkoholu do 0,5 promile.
Rychlostní limity:
V obci a ve městě 50 km/h
Mimo obec 90 km/h
Rychlostní silnice 110 km/h
Začátečníci mimo obec 70 km/h
Uvedené rychlostní limity jsou pro motocykly a osobní automobily bez přívěsu.
Zpoplatněn je jen několikakilometrový úsek z Rigy do Jurmaly,který se dá objet po vedlejší komunikaci.Zajížďka jen asi 10 km.
Ceny pohonných hmot jsou trochu levnější než v ČR.
Dostupnost LPG je horší.Na věšině čerpacích stanic není,musí se hledat.Označení benzínek s LPG je gazes uzpildes stacijas.Redukci při tankování nepotřebujete-systém plnění je stejný,jako u nás.

Dávejte si pozor na velkou bezohlednost řidičů,dopravní přepisy se velmi často porušují.Lotyši,stejně jako se postupně zbavují starých Žigulíků a čím dál tím více jsou na silnicích vidět dobrá a silná auta,která ještě neumějí pořádně řídit.V mnohých případech mi připadala dopravní situace spíše jako určitá anarchie.V obcích,ve Městech,ale i mimo obec se jezdí velice rychle.Často se mi stávalo,že na úzké jednoproudé silnici mne předjížděla dokonce dvě auta vedle sebe,když jsem jednomu trochu uhnul ke krajnici.Lotyši jsou opravdu dobrodruzi.Předjíždějí často i do horizontů,v zatáčkách a dost riskují.Velmi často na vás najíždějí řidiči,“takřka až do kufru“ blikají výstražnými světly,aby jste jim uhli ke krajnici,aby vás mohli předjet.Policisté nejsou nějak moc často vidět.Silnice na hlaních tazích jsou většinou dobré,vedlejší tahy a silnice nižších tříd bývají špatné.
Při cestě na sever doporučuji použít silnici Via Baltica vedoucí z Warszawy přes Rigu do Tallinnu.

Estonsko
Dopravní předpisy v Estonsku jsou podobné,jako v ČR.V Estonsku není povolen alkohol v krvi.
Rychlostní limity:
V obci a ve městě 50km/h
Mimo obec 90 km/h ,místy 100 km/h,nebo 110 km/h
Začátečníci mimo obec 70 km/h
Rychlostní silnice 110 km/h
Uvedené rychlostní limity jsou pro motocykly a osobní automobily bez přívěsu.
Silnice jsou bez poplatku.
Ceny pohonných hmot jsou v porovnání levnější než v ČR.
Dostupnost LPG je špatná.Na věšině čerpacích stanic není,musí se hledat.Redukci při tankování nepotřebujete-systém plnění je stejný,jako u nás.Název plynu v Estonsku je Autogaasi.V Estonsku si musíte ovšem LPG na čerpacích stanicích tankovat sami.Lpg jsem tankoval v městě Pärnu,tam jsem si ho tankoval sám.V Tallinnu na ulici Betooni č 3 mi ho natankovala velice zdvořilá a příjemná obsluha.Pro jistotu uvedu adresy pár benzínek,kde by jste LPG měli najít.Vyhledal jsem si ti přímo na Estonských stránkách,tak to doufám platí.
HARJUMAA
KROONING TANKLA- Kohatu k. Kernu v.
GAMOS TANKLA- Betooni 3, Tallinn
GAMOS TANKLA- Töökoja 4, Tallinn
PTK TANKLA- Kadaka tee 66b, Tallinn
NESTE TANKLA- Kadaka tee 60, Tallinn

IDA-VIRUMAA
GAMOS TANKLA- Edise k. 64, Jõhvi v.
NARVA VEDELGAAS TANKLA- Kerese 46, Narva

LÄÄNE VIRUMAA
PAGASO TANKLA- Sõmeru-Rakvere mnt. Näpi k.

PÕLVAMAA
CHIN-EST TANKLA- Kase 4, Põlva

VÕRUMAA
VÕRU GAAS TANKLA- Vagula k. Võru v.

TARTUMAA
VOSTOK OIL TANKLA- Ringtee 28, Tartu
OLEREX TANKLA- Aardla 107, Tartu

VILJANDIMAA
KODUGAAS TANKLA- Pärnu mnt 24, Viljandi

PÄRNUMAA
LUKOIL TANKLA- Sauga alevik
OLEREX TANKLA- Tallinna mnt. 95a, Pärnu

SAAREMAA
SAARE GAAS TANKLA- Kaevu 27, Kuressaare

JÄRVAMAA
NESTE TANKLA- Mäo ristmikul

I v Estonsku už jezdí dobrá a silná auta.Situace na Estonských silnicích je obdobná,jako v Polsku.Řidiči jezdí rychle,porušují dopravní předpisy a riskují.Předjíždění v nepřehledných úsecích je v Estonsku skutečně časté.Je dobré si na to dávat dobrý pozor.
Povrch vozovek na hlavních tazích je celkem slušný,vedlejší tahy jsou na tom o poznání hůře.Asfaltové silnice tu moc časté nejsou,používají se jiné materiály.Při cestě na sever,či zpět doporučuji použít silnici E67 Via Baltica vedoucí z Warszawy do Tallinnu.

Finsko
Dopravní předpisy ve Finsku jsou podobné,jako v ČR.Ve Finsku je povolena hranice alkoholu do 0,5 promile.
Rychlostní limity:
V obci a ve městě 50 km/h
Mimo obec za snížené viditelnosti,na méně kvitních silnicích 80 km/h
Mimo obec při dobré viditelnosti,na kvalitních úsecích 100 km/h
Dálnice 120 km/h
Uvedené rychlostní limity jsou pro motocykly a osobní automobily bez přívěsu.
Dálnice jsou bez poplatku.
Ceny pohonných hmot jsou výrazně vyšší,než v ČR.Doporučuji natankovat co nejvíce Benzínu ještě v Estonsku. LPG ve Finsku není dostupné,proto je dobré natankovat plnou nádrž ještě v Estonsku před naloděním na trajekt.Na trajektu z Tallinnu do Helsinek není zakázáno přepravovat vozidlo s alternativním pohonem LPG.Po Finsku se na LPG pohon pohybovat lze,ovšem natankovat nikde nejde.
Situace na Finských silnicích představuje klid a pohodu.Řidiči předjíždějí jakékoliv vozidlo teprve tehdy,až když vidí kilometr a více před sebe.Jsou navzájem ohleduplní,a to nejen sami k sobě,ale i k chodcům a cyklistům.Finové překračují povolené rychlostí pouze v přehledných úsecích,kde to není nebepečné života jejich a ostatních účastníků silničního provozu.Často jsem se setkával s pro čechy (a nejen pro čechy) kuriozními situacemi,kdy jsem jel v koloně několika vozidel,na jejichž špici jel nějaký vůz nepříliš rychle.Přestože bylo vidět daleko před sebe a byla i dobrá viditelnost,řidiči se drželi za pomalu jedoucím vozidlem ve velkých rozestupech a předjížděli až při rozšíření silnice o další pruhy.Prostě “obrovský klídek a pohoda“.Měl jsem z to úžasný pocit a také jsem se trochu zastyděl při vzpomenutí na můj styl jízdy-a to si myslím,že nejezdím nějak moc nebezpečně.
Silnice ve Finsku jsou v dobrém stavu.A to i ty,které jsou nějak označeny,že v příliš dobrém stavu nejsou.Policajti ve Finsku jsou příjemní,snaží se vám pomoci.Je ovšem dobré si dávat pozor na rychlost a alkohol v krvi.Přesto,že je povolena hranice 0,5 promile alkoholu,policie zde provádí dechové zkoušky.Já jsem například foukal hned při výjezdu z trajektu.Tam Finové jezdí pít dosti často,neboť ceny alkoholu se ve Finsku pohybují značně vysoko.Policisté ve Finsku jsou vybaveni velice dobrou technikou a dobrým vozovým parkem.
Ve Finsku je velice dobře rozvinutá síť silnic a dálnic.Prakticky kamkoliv pojedete,jedete po kvalitní komunikaci

Tolik mé postřehy a zážitky z cest.Pokud se rozhodnete právě pro cestu autem do Finska přes Polsko,Litvu,Lotyšsko a Estonsko,čeká vás skutečně nevšední a nezapomenutelný zážitek.
Přeji vám šťastnou cestu
Jirka
Foglík
řidič profesionál
Příspěvky: 956
Registrován: ned 29. bře 2009 16:24:58
Bydliště: Přeštice
Kontaktovat uživatele:

Re: Osobním automobilem do Finska přes Polsko a Pobaltské státy

Příspěvek od Foglík »

Hezké postřehy, ale zapoměl jsi nám napsat ceny trajektů. Nebo jsi to přeplaval :D
Dělám si srandu, ale ty ceny pro osobák by mě zajímaly.
Pivoda
Příspěvky: 3
Registrován: čtv 09. črc 2009 19:26:29

Re: Osobním automobilem do Finska přes Polsko a Pobaltské státy

Příspěvek od Pivoda »

Vydíš,to mne hned nenapadlo.Ceeny trajektů (pozor informace jsou z loňska)
Cesta z Tallinnu do Helsinek cena za dvě osoby a osobní vozidlo osoba cca 90 eur
Zpět jsme za totéž platili něco přes 100 eur (přesně si to nevzpomínám)
Přesnější bude mrknout na stránky http://www.periscope.cz/katalog/tabulky.html?id=10
Ahoj
Foglík
řidič profesionál
Příspěvky: 956
Registrován: ned 29. bře 2009 16:24:58
Bydliště: Přeštice
Kontaktovat uživatele:

Re: Osobním automobilem do Finska přes Polsko a Pobaltské státy

Příspěvek od Foglík »

Jo díky. Já tohle chtěl projet o dovolené. Zpátky jsme chtěli plout Superfastem z Hanka do Rostocku. Ale zatím k tomu nebyla odvaha. Tak lítáme jako správní češi s partou do Hrvatska
:( :( :(
Taky pěkné, ale ta cesta do FIN by byl pro mojí polovičku i pro přátele určitě větší zážitek.
Pivoda
Příspěvky: 3
Registrován: čtv 09. črc 2009 19:26:29

Re: Osobním automobilem do Finska přes Polsko a Pobaltské státy

Příspěvek od Pivoda »

Jo,to máš pravdu.Doporučuji vyskoušet !!! Na případné dotazy rád odpovím.Každopádně zítra letím na týdenní dovču,takže odpovědi až po 18.7.
martin440
Člen sdružení
Příspěvky: 1610
Registrován: ned 29. bře 2009 13:04:25
Bydliště: in Westböhmen..pevná hráz socializnu
Kontaktovat uživatele:

Re: Osobním automobilem do Finska přes Polsko a Pobaltské státy

Příspěvek od martin440 »

dobrá recenze :idea:
auto nemůže za vola, kterej v něm sedí... http://www.funradio.fr/playfun# je lepší se pokusit aspoň o něco, než nedělat vůbec nic
dskuba
Příspěvky: 4
Registrován: úte 04. srp 2009 18:28:06

Re: Osobním automobilem do Finska přes Polsko a Pobaltské státy

Příspěvek od dskuba »

jj, hodne pekna recenze :) doufam ze jich casem bude vic :)
Odpovědět