Odkazy:  :   Spolek   Portal    Sbirka   GDPR   Doprava-online   Autoplosina   Facebook

Linková doprava do 50 km - dotaz

autobusy , tramvaje , trolejbusy ....
Odpovědět
kaarfii
Příspěvky: 1
Registrován: sob 03. zář 2016 22:36:51

Linková doprava do 50 km - dotaz

Příspěvek od kaarfii »

Čest práci,
Jsem čerstvým řidičem autobusu. Jezdím linku do 50 km, čili se na mě nevztahují nařízení z vyhlášky 561/2006 Sb. (v podstatě AETR), ale pracovní režim těchto řidičů je řízen pravidly z vyhlášek 478 a 589. Jejich některé výklady mi vůbec nejsou jasný:
478/2000 Sb. (dodatky k silničnímu zákonu)
§ 3
(3) Denní doba řízení nesmí přesáhnout 10 hodin. Celková doba řízení nesmí překročit 100 hodin v období 2 po sobě následujících kalendářních týdnů.

(4) Doby řízení stanovené v odstavci 3 mohou být prodlouženy v nezbytném rozsahu za účelem dojetí na vhodné místo zastávky tak, aby byla zajištěna bezpečnost osob, vozidla nebo jeho nákladu, pokud nebude ohrožena bezpečnost provozu na pozemních komunikacích. Důvody prodloužení stanovené doby řízení řidič uvede v záznamu o době řízení vozidla, bezpečnostních přestávkách a době odpočinku nejpozději po dojetí na vhodné místo zastávky.


Co se rozumí Záznamem o době řízení vozidla v odstavci (4)? Je to nějakej speciální papír, na kterej se prováděj ruční záznamy? Protože pokud by to byly normální kotouče do tachografu nebo digitální karta řidiče, tak by vyjímka pro tyto linky podle mě postrádala jakejkoli smysl, protože u vozidel těchto linek se vést záznamy o době řízení a přestávkách nemusí.

589/2006 Sb. (pracovní doba a odpočinek zaměstnanců v dopravě)
§ 17
Nepřetržitý odpočinek mezi dvěma směnami

(1) Zaměstnavatel rozvrhne pracovní dobu tak, aby zaměstnanec městské hromadné dopravy měl mezi koncem jedné směny a začátkem následující směny nepřetržitý odpočinek po dobu alespoň 11 hodin během 24 hodin po sobě jdoucích.
(2) Odpočinek podle odstavce 1 může být zaměstnanci městské hromadné dopravy

a) zkrácen až na 9 hodin nejvýše třikrát v týdnu za podmínky, že v následujícím týdnu bude prodloužen o dobu předchozího zkrácení,
b) během 24 hodin po sobě jdoucích rozdělen na dvě nebo tři části ve dnech, v nichž není zkrácen podle písmene a), přičemž musí jedna část činit alespoň 8 hodin a nepřetržitý odpočinek musí být prodloužen z 11 hodin na alespoň 12 hodin.

§ 18
Nepřetržitý odpočinek v týdnu

Zaměstnavatel rozvrhne pracovní dobu zaměstnanci městské hromadné dopravy tak, že doba nepřetržitého odpočinku v týdnu během každého období sedmi po sobě jdoucích kalendářních dnů bude alespoň 24 hodin s tím, že za období 3 týdnů bude tento odpočinek činit celkem alespoň 105 hodin.
V odstavci (2b) a § 18 se ztrácím úplně, potřeboval bych to polopaticky rozebrat.
Díky předem.
Odpovědět