Odkazy:  :   Spolek   Portal    Sbirka   GDPR   Doprava-online   Autoplosina   Facebook

Povinnost platit mytne pro vozidla nad 3,5 tuny

Otázky pouze na oblast nákladní a osobní dopravy - přeprava zboží a osob, kabotáž
Pravidla fóra
Žádáme o naprostou slušnost a věcnost v této sekci, jde nám všem o to, aby tato spolupráce vydržela. Veškeré příspěvky, které nebudou k věci, budou přesunuty do jiné sekce nebo smazány.
Na jiný okruh dotazů zatím nemáme zajištěného garanta, proto se prosím držte jen témat zde uvedených.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Globe
řidič profesionál
Příspěvky: 286
Registrován: ned 10. kvě 2009 10:20:24
Bydliště: Ústí nad Labem
Kontaktovat uživatele:

Povinnost platit mytne pro vozidla nad 3,5 tuny

Příspěvek od Globe »

Dobrý den,

v souvislosti s novou povinností platit od nového roku mýtné i s vozidlem nad 3,5 tuny bych měl následující dotaz: Mám dodávku s maximální celkovou hmotností pod 3 tuny, ale je vybavena závěsným zařízením ("koulí" ISO 50) a celková hmotnost soupravy může teoreticky překročit 5 tun. Jsem tedy také povinen platit mýto, nebo pouze se zapřaženým přívěsem?

Děkuji za odpověď
Uživatelský avatar
Dopravní policie
Dopravní policie
Příspěvky: 74
Registrován: stř 16. zář 2009 10:24:36

Re: Povinnost platit mytne pro vozidla nad 3,5 tuny

Příspěvek od Dopravní policie »

Globe píše:Dobrý den,

v souvislosti s novou povinností platit od nového roku mýtné i s vozidlem nad 3,5 tuny bych měl následující dotaz: Mám dodávku s maximální celkovou hmotností pod 3 tuny, ale je vybavena závěsným zařízením ("koulí" ISO 50) a celková hmotnost soupravy může teoreticky překročit 5 tun. Jsem tedy také povinen platit mýto, nebo pouze se zapřaženým přívěsem?

Děkuji za odpověď
Doufám, že bude povinnost platit pouze se zapojeným přívěsem (vím, že u nakladní vozidel nad 12 tun to mu tak nebylo), ze strany policie bude opět učiněn dotaz na MD ČR a poté bude určitě zveřejněn (a sem jej dodám já)

s pozdravem
Uživatelský avatar
Dopravní policie
Dopravní policie
Příspěvky: 74
Registrován: stř 16. zář 2009 10:24:36

Re: Povinnost platit mytne pro vozidla nad 3,5 tuny

Příspěvek od Dopravní policie »

Problematika - zpoplatnění

Od 1.10.2009 nabyde účinnost platný zákon č. 347/2009 Sb, kterým se mění zákon č. 13/1997 Sb., o pozemních komunikacích (dále jen "novela"). Tato novela přinesla významnou změnu z pohledu na koho se vztahuje povinnost užití zpoplatněné komunikace po uhrazení časového poplatku (dálniční známky) nebo v systému eletronického mýtného (mýtné).
Zpoplatnění se nově vztahuje pouze na silniční motorové vozidlo nejméně se čtyřmi koly, nikoliv již na soupravu vozidel,
- časovému poplatku (dálniční známce) podléhají všechna motorová vozidla nejméně se čtyřmi koly, jejichž nejvyšší povolená hmotnost činí do 3.500 kg.
Příklad: vozidlo s hmotností 3.500 kg, vozidlo s hmotností 3.000 kg s přípojným vozidlem 2.000 kg, pozor na čtyřkolky rovněž podléhají povinnosti uhradit poplatek, apod.
- systému elektronického mýtného (mýtné) podléhají všechna motorová vozidla nejméně se čtyřmi koly, jejichž nejvyšší povolená hmotnost činí více než 3.500 kg. (tzn. od 3.501 kg)
Příklad: vozidlo s hmotností 3.501 kg, vozidlo s hmotností 12.000 kg s přípojným vozidlem 10.000 kg, apod.

s pozdravem
Uživatelský avatar
Globe
řidič profesionál
Příspěvky: 286
Registrován: ned 10. kvě 2009 10:20:24
Bydliště: Ústí nad Labem
Kontaktovat uživatele:

Re: Povinnost platit mytne pro vozidla nad 3,5 tuny

Příspěvek od Globe »

Dekuji za presnou a jasnou odpoved :)
Uživatelský avatar
Irys
Člen sdružení
Příspěvky: 363
Registrován: ned 29. bře 2009 15:03:21
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Povinnost platit mytne pro vozidla nad 3,5 tuny

Příspěvek od Irys »

Mám na vás dotaz: krabičky na české mýtné máme pořízené, ale dostaneme je až posledního ledna, protože známka má platnost do konce ledna a přes to prý vlak nejede. Jak to opravdu je?

Omlouvám se za plašení, dotaz mi nejde smazat - už jsem to zjistila jinde.

Přeji Vám, co nám tu pomáháte a chráníte nás od omylů, všechno nejlepší do nového roku a děkuji. ;)
Odpovědět