Odkazy:  :   Spolek   Portal    Sbirka   GDPR   Doprava-online   Autoplosina   Facebook

Jízda ve 2 řidičích

Otázky pouze na oblast nákladní a osobní dopravy - přeprava zboží a osob, kabotáž
Pravidla fóra
Žádáme o naprostou slušnost a věcnost v této sekci, jde nám všem o to, aby tato spolupráce vydržela. Veškeré příspěvky, které nebudou k věci, budou přesunuty do jiné sekce nebo smazány.
Na jiný okruh dotazů zatím nemáme zajištěného garanta, proto se prosím držte jen témat zde uvedených.
Odpovědět
abross
Příspěvky: 2
Registrován: úte 11. kvě 2010 22:55:37

Jízda ve 2 řidičích

Příspěvek od abross »

Dobrý den.
Neustále vedem s kolegama debatu zda se za jízdy může či nemůže ležet na lehátku. Dokonce na školení řidičů se nám to nepodařilo zjistit neb jeden školitel říkal že nemůže a druhý zase že to silniční zákon nezakazuje, Děkuji za odpověď. Rosťa
Uživatelský avatar
frantaemail
Člen sdružení
Příspěvky: 2299
Registrován: ned 03. kvě 2009 14:19:26
Bydliště: Šluknov

Re: Jízda ve 2 řidičích

Příspěvek od frantaemail »

Dle mého názoru by druhý řidič by neměl ležet na lůžku. Lůžko není vybaveno žádným zádržným systémem,kterým by se jako spolujezdec mohl připoutat. Zákon 361/2000 Sb. §9. Různá hradítka která tam výrobci vozidel dávají se nepovažují za zádržný systém.
abross
Příspěvky: 2
Registrován: úte 11. kvě 2010 22:55:37

Re: Jízda ve 2 řidičích

Příspěvek od abross »

Pokud budu citovat §9 odst.a tak tam je ,, být za jízdy připoutána na sedadle bezpečnostním pásem, pokud jím je sedadlo povinně vybaveno podle zvláštního právního předpisu 2),
Tudíš pokud lehátko není povinně vybaveno tak se poutat nemusí O ležení není v silničním zákoně ani slovo ale v osvědčení o registraci můžou být zapsána jen místa která se můžou použít za jízdy a tam to lůžko je psané.
A jsme zase na začátku někoho názor že může a někoho že nemůže
Foglík
řidič profesionál
Příspěvky: 956
Registrován: ned 29. bře 2009 16:24:58
Bydliště: Přeštice
Kontaktovat uživatele:

Re: Jízda ve 2 řidičích

Příspěvek od Foglík »

Pokud to vezmu logicky, tak v tom zákoně se pro jízdu píše jen o sedadle, nikoli o lůžku.
Ale zase v tomto věštníku
http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/Lex ... 21:cs:HTML

jsem našel zmínku o jízdě na lůžku Čl. 15, odst. 3
Uživatelský avatar
Helena
řidič profesionál
Příspěvky: 1267
Registrován: sob 25. dub 2009 12:09:14

Re: Jízda ve 2 řidičích

Příspěvek od Helena »

Zdeňku, to je nádherná stránka, veškerý evropský dokumenty. Ale je nutné si k určitýmu dokumentu také najít jeho historii. Takže k tomuto dokumentu to znamená milión pozdějších změn:
http://eur-lex.europa.eu/Notice.do?val= ... 10&hwords=
Já v tom teda hledat nebudu, jak to je s tím lůžkem :D .
zdeněk-11
závozník
Příspěvky: 15
Registrován: pon 19. říj 2009 21:39:05

Re: Jízda ve 2 řidičích

Příspěvek od zdeněk-11 »

Možná sem měl štěstí na rozumné policisty a to ve francii když nás kontrolovaly a kolega dělal hají jen koukli jestli má na lůžku zábranu a neřekli nám vůbec nic .Všimly si ho po-té co mi přeložil co po mne vůbec chtějí.Jinak by ho asi ani nezaregistrovali.Jezdíme stálou linku takže už nás znají a dnes už kontrolují málokdy.
Odpovědět