Odkazy:  :   Spolek   Portal    Sbirka   GDPR   Doprava-online   Autoplosina   Facebook

Kolečka, karty..

Otázky pouze na téma sociální předpisy, AETR, ES 561/2006, doba řízení, přestávky, odpočinek
Pravidla fóra
Žádáme o naprostou slušnost a věcnost v této sekci, jde nám všem o to, aby tato spolupráce vydržela. Veškeré příspěvky, které nebudou k věci, budou přesunuty do jiné sekce nebo smazány.
Na jiný okruh dotazů zatím nemáme zajištěného garanta, proto se prosím držte jen témat zde uvedených.
Odpovědět
Uživatelský avatar
mates
Admin
Příspěvky: 2802
Registrován: ned 29. bře 2009 12:21:45
Bydliště: Praha 602 239 042
Kontaktovat uživatele:

Kolečka, karty..

Příspěvek od mates »

Prosil bych o objasnění a asi nejen já co že to vlastně máme mít na víkend. na stránkách ministerstva dopravy je napsáno celkem jasně , že na víkendovou pauzu platí : euroformulář a pro ČR stále žlutá kolečka. oproti tomu , pravděpodobně policista chodící na jiný web tam píše , že budou uznávat pouze dvě bílá zezadu vyplněná kolečka. asi nejenom já bych rád věděl jak to tedy je, protože upřímně řečeno každý policista při kontole hovoří jinak a to se netýká jen víkendů a koleček.
děkuji
člen výboru
vilda
řidič profesionál
Příspěvky: 286
Registrován: stř 15. dub 2009 16:05:07

Re: Kolečka, karty..

Příspěvek od vilda »

Doporučuji dodržovat mezinárodní pravidla, protože náš stát nemá vládu, ale jen úřednickou vládu a je tak způsoben chaos v celé ČR a takový chaos není nikde v EU, jen u nás. Takže bych tyto pravidla EU bral jako nadřazené.
Uživatelský avatar
Dopravní policie
Dopravní policie
Příspěvky: 74
Registrován: stř 16. zář 2009 10:24:36

Re: Kolečka, karty..

Příspěvek od Dopravní policie »

Dobrý den,

v úvodu bych zmínil, že je nutné uvést, že vy jako řidič máte podle článku 15 odst. 7 nařízení Rady EHS č. 3821/85, o záznamovém zařízení v silniční dopravě, ve znění pozdějších změn, za povinnost:

pokud řídíte-li vozidlo vybavené záznamovým zařízením podle přílohy I (tzn. analogový tachograf) být schopen kdykoliv na žádost kontrolora:
a) záznamové listy z běžného dne a z předchozích 28 dnech,
b) kartu řidiče, máte-li jí
c) ručně provedený záznam nebo výtisk pořízený v běžném dnu a v předchozích 28 dnech

jak z výše uvedeného vyplývá, tak je to Vaše povinnost prokázat co jste dělěl v posledních 28 kalendářních dnech.

Pokud jste čerpal dovolenou, popř. jste byl nemocen nebo nevykonával činnost, která spadá pod NR č. 561/2006, tak je Vám dopravce povinen o tomto vystavit potvrzení. Formát potvrzení nebyl nikde stanoven. V minulosti docházelo k různým situací, kdy některé formy potvrzení byly uznávány některé ne, tak Evropská komise vydala jednotné potvrzení (nemusí být využíváno), ale pokud je použito, tak musí být všemi kontrolními orgány uznámo. (pozn. ROZHODNUTÍ KOMISE ze dne 12. dubna 2007 o formuláři o předpisech v sociální oblasti týkajících se činností v silniční dopravě).

Pokud se týče prokázání např. denního nebo týdenního odpočinku (dále jen "odpočinek"), je možné tyto odpočinky prokázat buď automaticky (tzn. zápisem v kartě řidiče nebo záznamovým listem založeným v analogovém tachografu). Samozřejmě nastávají situace, kdy Vy čerpáte odpočinky, ale vozidlo (jede s někým jiným, jezdíte na směny s druhým kolegou) jezdí. Tak nastává situace, kdy Vy musíte tuto činnost zaznamenat ručně, např. na zadní stranu tachografického kotoučku nebo vyplněním "žlutého kolečka", protože Vy prokazujete, že jste čerpal odpočinek


s pozdravem
Foglík
řidič profesionál
Příspěvky: 956
Registrován: ned 29. bře 2009 16:24:58
Bydliště: Přeštice
Kontaktovat uživatele:

Re: Kolečka, karty..

Příspěvek od Foglík »

Chtěl bych se vrátit ještě k otázce záznamu na "kolečkách".
Pokud s autem nikdo jiný nejezdí a auto celý víkend stojí mimo firmu, stačilo dříve protočené kolečko. I když je kolečko jen na 24 hodin, bylo zřejmé, že se s autem nehnulo po celý víkend a policisté toto přetočení tolerovali.
Bohužel s tímto je už údajně konec a je třeba obě kolečka vypisovat ručně.
Mohl byste toto objasnit?
Uživatelský avatar
Dopravní policie
Dopravní policie
Příspěvky: 74
Registrován: stř 16. zář 2009 10:24:36

Re: Kolečka, karty..

Příspěvek od Dopravní policie »

Skutečně máte pravdu, že záznamový list (tachografický kotouček) je na 24 hodin. V praxi se setkáváme, že skutečně založíte např. v pátek ve 22.00 hodin čistý záznamový list a vyndáte jej až v pondělí např. v 04.00 hodin. Za tuto dobu dojde k tzv. přetočení kolečka". ¨

Protože jsem slíbil, že budu odpovídat odborně, tak v daném případě je to špatně. Vy nesmíte ponechat v kontrolním zařízení (tachografu) záznamový list déle, než pro kterou je určen (24 hodin). V daném případě se jevá jako nejlepší a samozřejmě správné, otočit záznamový list ze zadu a ručně zaznamenat údaje o odpočinku. (Dále může vypsat "žluté kolečko, nebo jiným vhodným způsobem zaznamenat údaje o týdenním odpočinku).

Stejná situace nastává, když např. v pondělí skončíte s jízdou např. v 16.00 hodin, nezaložíte nový záznamový list, protože s autem bude jezdit druhá směna a s vozidlem pojedete až např. od 04.00 hodin. Rovněž máte za povinnost zaznamenat svojí činnost ručně, protože to za vás nemůže udělat kontrolní zařízení (tachograf).

s pozdravem
Foglík
řidič profesionál
Příspěvky: 956
Registrován: ned 29. bře 2009 16:24:58
Bydliště: Přeštice
Kontaktovat uživatele:

Re: Kolečka, karty..

Příspěvek od Foglík »

Hodně řidičů tuto praxi "přetočení kolečka" při stání mimo firmu, kdy nelze vypsat žluté kolečko, využívá a je dobře v tom mít jasno.
Děkuji za odpověď
Foglík
řidič profesionál
Příspěvky: 956
Registrován: ned 29. bře 2009 16:24:58
Bydliště: Přeštice
Kontaktovat uživatele:

Re: Kolečka, karty..

Příspěvek od Foglík »

Dalším hodně rozšířenou praxí je tachograf (analogový) přepnutý neustále na odpočinek. Může být za takto nastavený tachograf při kontrole řidič pokutován?
S tím souvisí i přestávky, které tento tachograf zaznamenává. Setkal jsem se s řidičem, který každé zastavení, byť i tříminutové, počítal jako pauzu. Když já jsem po čtyřech a půl hodinách stavěl na "pauzu", on tvrdil, že díky těmto "přestávkám" může ještě necelou hodinu jet. Měl pravdu?
martin440
Člen sdružení
Příspěvky: 1610
Registrován: ned 29. bře 2009 13:04:25
Bydliště: in Westböhmen..pevná hráz socializnu
Kontaktovat uživatele:

Re: Kolečka, karty..

Příspěvek od martin440 »

chtěl vědět co si myslíte o vyjádření (pravděpodobně) pracovníka celní správy.....(citace)

PedroKV


Jinak pánové (a dámy) novinka, na víkend budeme akceptovat už jen 2 bílá, vyplněná a vzadu proškrtaná kolečka. Euroformuláře byly na víkend vždycky špatně, žlutá kolečka též, "pauza do jízdy" a "jízda do pauzy" (tedy nevyndané páteční nechané točené nebo víkendové v pondělí rozjeté) kolečko bylo vždycky úplně špatně a jedno přetočené víkendové se trpělo, ale už nebude (a není to můj výmysl). Je to prý v rámci sjednocení postupů v celé EU.

Takže správný postup: v pátek třeba v 17h vyndám kolčo, proškrtnu vzadu 17-24h postýlku, vypíšu bílé kolčo-jméno, příjmení, místo, datum sobotní a proškrtnu vzadu postýlku a to samé s nedělí. V pondělí vypíšu klasicky kolečko, vzadu proškrtnu postýlku od půlnoci do třeba 6h kdy začínám jízdu a založím do tachografu.


můj názor je zde:

no nevím už co si myslet....v pátek přijedu kolečko vyndám a ukončím vypíšu jiné a dám ho do tacho...a tim končím (do pondělí) v pondělí dám zase nové, to co jsem tam dal v pátek vypíšu např. od 10.9 do13.9 se stavem km a ujetých OOOOO !!!!!! KM neexistuje nařízení pokud vím,že musím každý den (o výkendu) tudíž povinné !!! pauze se věnovat pracovní činnosti a toto patří pod pracovní činnost..... nedočetl sem se nikde jak má vypadat ten "správný" postup..... pokud někdo trvá na výměně koleček každé ráno i o výkendu , spatřuji v tom návod na porušování zákona.... neboli jsou to protichůdné a nesmyslné povinnosti, které jednu povinnost , ze dvou vylučují a tudíž zákon není možné dodržet... jestli to správně chápu ....?

po rozhovorech s kolegy mi vychází toto: bud dát v pátek "čistý" a vypsat ho a nechat točit do pondělí a obě vypsat i na zadní straně nebo
páteční ukončit a na sobotu a neděli vypsat "čisté" (na zadní straně vyznačit pauzu-odpočinek)... dodávám, že doposud jsem páteční kolečko nechával v tacho. do pondělí a v PO začínal se stejným stavem KM a nikdy jsem ani u nás ani v EU s tím problém neměl....
Naposledy upravil(a) martin440 dne pát 18. zář 2009 23:38:05, celkem upraveno 1 x.
auto nemůže za vola, kterej v něm sedí... http://www.funradio.fr/playfun# je lepší se pokusit aspoň o něco, než nedělat vůbec nic
Uživatelský avatar
Dopravní policie
Dopravní policie
Příspěvky: 74
Registrován: stř 16. zář 2009 10:24:36

Re: Kolečka, karty..

Příspěvek od Dopravní policie »

Nikde není stanoveno, že musíte pokud čerpáte odpočinek popřípadě týdenní odpočinek, mít založený záznamový list v kontrolním zařízení. Dokonce předpisy pamatují a dokonce Vám dávají za povinnost podle článku 15 odst. 2 NR č. 3821/85/EHS, cituji:
"řidiči používají záznamové listy nebo kartu řidiče každý den, kdy řídí, od okamžiku, kdy převeznou vozidlo. Záznamový list nesmí být vyjmut před koncem pracovní doby, pokud není jeho vyjmutí jinak povoleno. Žádný zaznamový list nesmí používán po dobu delší,než pro kterou je určen.
Jestliže v důsledku svého vzdálení od vozidla nemůže řidič používat zařízení zabudované do vozidla, zaznamená čitelně a bez zašpinění listu časové úseky podle odst. 3 druhé odrážky písmene b), c) a d) ručně, automatickým záznamem nebo jinými prostředky."


Tzn. není možné založit záznamový list v pátek např. v 17 hodina v pondělí jej vyjmout, a dopsat 0000 km.

Závěrem bych podotknul, že pokud by jste se pravidelně účastnil školení řidiče u kvalitního a akreditovaného školícího střediska, měl by jste tyto základní věci znát. Nechci, aby vypadalo, že vás napadám, ale z vlastní zkušennosti vím, že zde chybí kvalitní a odborný servis na úseku výchovy profesionálních řidičů. Pevně věřím, že se to změní.

s pozdravem
vilda
řidič profesionál
Příspěvky: 286
Registrován: stř 15. dub 2009 16:05:07

Re: Kolečka, karty..

Příspěvek od vilda »

Ještě, že máme školení řidičů, já osobně se tam moc těším a budu se učit. Hlavně, aby to pánové školitelé učili, protože minule mi odmítli vysvětlit víkendové pauzy.
Odpovědět