Odkazy:  :   Spolek   Portal    Sbirka   GDPR   Doprava-online   Autoplosina   Facebook

Zlomeniny čelistí a obličeje

odpovědi povolaných na vaše otázky, rady, zkušenosti
Pravidla fóra
Obdobně jako v sekci Dopravní policie Vás žádáme o slušnost a konkrétní dotazy. Veškeré dohady si nechte do sekce Drbárna
Odpovídat zde budou lidé v oboru vystudovaní.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Fíla
řidič
Příspěvky: 28
Registrován: ned 11. říj 2009 19:07:44
Bydliště: Praha

Zlomeniny čelistí a obličeje

Příspěvek od Fíla »

Zlomeniny a rány v oblasti obličeje bývají komplikovány poškozením mozku a zlomeninami lebky. Postižený je zejména ohrožen dušením, protože dýchací cesty mohou být blokovány uvolněnými a potrhanými tkáněmi nebo zlomenými či vyraženými zuby. Není-li postižený schopen normálně polykat, dostává se cizorodý obsah do dýchacích cest.

Zlomeniny dolní čelisti

Vznikají obvykle působením přímé síly (např. po prudkém úderu do dolní čelisti). Nicméně i úder na jednu stranu čelisti může způsobit zlomeninu na její druhé straně. Po pádech na bradu může být čelist zlomena na obou stranách.

SUBJEKTIVNÍ A OBJEKTIVNÍ PŘÍZNAKY
• Bolest, zvyšující se při pohybech čelisti a při polykání.
• Obtíže při mluvení a pocit nevolnosti.
• Protože postižený není schopen polykat z jeho úst mohou vytékat sliny. Sliny jsou zbarveny krví ze zubních lůžek nebo dalších poranění v ústech.
• Rány uvnitř úst postiženého.
• Otok, citlivost a později modřiny na obličeji a dolní čelisti.
• Pohmatem zjistitelné nerovnosti na dolní čelisti.
• Nepravidelnost v průběhu zubů (posun dopředu nebo dozadu).

CÍL
Zabezpečit dýchání a neodkladně zajistit zdravotnickou pomoc.

OŠETŘENÍ

1- Udržujte průchodnost dýchacích cest postiženého.
2- Zastavte krvácení a ošetřete rány.
3- Je-li postižený při vědomí, posaďte ho s předkloněnou hlavou, aby mohly sekrety (sliny, krev) volně odtékat. Dolní čelist podpírejte měkkým polštářkem, nebo nechte postiženého, aby si polštářek přidržoval sám.
4- Pokud postižený zvrací, podpírejte jeho hlavu a dolní čelist. Vytírejte mu šetrně ústa.
5- Pokud dolní čelist visí a je posunuta, podepřete ji polštářkem umístěným pod jeho bradou a připevněte obvazem obtáčejícím hlavu, který zauzlete na vrcholu hlavy.
6- Je-li poranění postiženého velmi závažné, nebo ztratí-li vědomí, přičemž dýchání je zachováno, uložte ho do stabilizované polohy na boku. Dolní čelist neobvazujte. Pod hlavu postiženého umístěte měkký polštářek, odlehčíte tak dolní čelisti.
7- Pokud je to nutné, resuscitujte. Často je nutné použít umělého dýchání z úst do nosu postiženého.
8- Neodkladně zajistěte zdravotnickou pomoc a udržujte postiženého ve vhodné poloze.

Zlomeniny kostí tváře a horní čelisti

Postižení s těmito poraněními mohou krvácet z nosu. Obvykle se velmi rychle vytvoří velký otok obličeje a modřiny kolem očí. Největším nebezpečím je možné ucpání dýchacích cest.

OŠETŘENÍ

1- Stlačte poraněnou část polštářkem namočeným ve studené vodě. Zmenšíte otok, krvácení i bolest. Postižený si může přitlačovat polštářek na poranění sám.
2- Ošetřete rány v ústech.
3- Pokud je postižený vážně poraněn nebo ztratil vědomí, přičemž dýchání je zachováno, uložte ho do stabilizované polohy na boku.
4- Zajistěte odbornou zdravotnickou pomoc.

Zlomeniny nosu

Zlomeniny nosních kůstek ohrožují postiženého kromě krvácení také ucpáním jeho dýchacích cest. Proto je nutné věnovat veškeré úsilí zajištění průchodnosti dýchacích cest. Úlevu může přinést i studený tlakový obklad. Ošetřete krvácení z nosu a zajistěte zdravotnickou pomoc.
Odpovědět