Odkazy:  :   Spolek   Portal    Sbirka   GDPR   Doprava-online   Autoplosina   Facebook

Dopravci vyzvali Nečase ke schůzce, jinak v lednu zahájí pro

Vše o problémech s mýtným systemem.
Uživatelský avatar
bohousek1
Člen sdružení
Příspěvky: 5606
Registrován: ned 29. bře 2009 12:25:00
Kontaktovat uživatele:

Dopravci vyzvali Nečase ke schůzce, jinak v lednu zahájí pro

Příspěvek od bohousek1 »

Dopravci vyzvali Nečase ke schůzce, jinak v lednu zahájí protesty
Zdroj: financninoviny.cz
Autor: ČTK

Praha - Autodopravci z největšího tuzemského sdružení Česmad Bohemia vyzvali premiéra Petra Nečase k jednání o slevách na mýtném, jinak v lednu zahájí radikální protesty. Mají být namířené proti politikům a nepůjde o celoplošné blokády. ČTK to po jednání krizového štábu Česmad uvedl generální tajemník Martin Špryňar. Nečas zatím nereagoval na otevřený dopis, který mu Česmad poslal minulý týden.

Dopravcům vadí, že vláda rozhodla o navýšení sazeb mýtného od ledna o 25 procent, ale již neprosadila zavedení množstevních slev pro tuzemské dopravce, ke kterým se písemně zavázala. Premiér by měl navrhnout termín schůzky do čtvrtečních 10:00 hodin, jinak na tiskové konferenci Česmad oznámí konkrétní formu protestu.
"Z našeho průzkumu vyplývá, že 90 procent dopravců nemíní tolerovat porušení písemné dohody a souhlasí s razantním aktivním vyjádřením nesouhlasu," uvedl Špryňar. Dopravci si podle něj v žádném případě nechtějí brát veřejnost jako rukojmí, proto případné protesty naplánují až na leden a namíří je jen na politiky.
Dopravcům došla trpělivost minulý týden, kdy část poslanců ODS svým hlasováním vyřadila z programu jednání poslanecký návrh, který měl slevy urychleně zavést. Ve sněmovně tak zůstal vládní návrh zákona o pozemních komunikacích, který dnes poslanci schválili v prvním čtení. Ten by slevy zavedl zřejmě až v pololetí příštího roku. V tom případě chtějí dopravci i stejný odklad zdražení mýtných sazeb.
Slevy na mýtném mohly podle poslaneckého návrhu u jednotlivých vozidel dosahovat maximálně 13 procent z celkové výše mýtných poplatků pro kamiony, které často využívají tuzemské dálnice. Čím více by dopravce po tuzemských dálnicích najezdil, tím vyšší slevu na mýtném by dostal.
Od zvýšení mýtných poplatků, které na začátku listopadu schválila vláda, ministerstvo dopravy očekává navýšení výběrů mýtného v příštím roce o 1,3 miliardy korun na celkem 9,5 miliardy korun. V letošním roce očekává výnos z mýtného zhruba kolem osmi miliard korun.
Uživatelský avatar
bohousek1
Člen sdružení
Příspěvky: 5606
Registrován: ned 29. bře 2009 12:25:00
Kontaktovat uživatele:

Re: Dopravci vyzvali Nečase ke schůzce, jinak v lednu zahájí pro

Příspěvek od bohousek1 »

Ministr Dobeš: Se sdružením ČESMAD jsme nalezli shodu
ZDROJ: parlamentnilisty.cz

Stávka automobilových dopravců nehrozí, Ministerstvo dopravy v této otázce nalezlo shodu se sdružením ČESMAD, to následně odvolalo stávkovou pohotovost.

Z ranního jednání ministra dopravy Pavla Dobeše se zástupci ČESMAD vyplynulo, že vládní návrh zákona, který českým automobilovým dopravcům zaručí slevy na mýtném, projedná Hospodářský výbor PSP na svém lednovém zasedání. Tento návrh ministr dopravy předložil Poslanecké sněmovně v úterý 13. prosince.

„Prováděcí vyhláška ministerstva dopravy by měla vejít v platnost v první polovině roku 2012 a to se zpětnou účinností k 1. lednu 2012. Tímto krokem budeme v druhé polovině roku dopravcům kompenzovat náklady vydané na mýto v prvním pololetí“, řekl ministr dopravy Pavel Dobeš.

Ministerstvo dopravy se dohovořilo se sdružením ČESMAD na každoročním zvyšování sazeb mýtného již v roce 2010. Tato dohoda byla následně zakotvena do usnesení vlády č. 914 ze dne 14. prosince 2010, kterým byla schválena novela nařízení vlády č. 484/2006 Sb. Sazby mýtného byly zvýšeny o 25 %, s výjimkou nejekologičtějších vozidel emisní třídy EURO V a vyšší. Vláda tím podpořila i obměnu zastaralého vozového parku, který je dosud nepříznivý v porovnání se zahraničními vozy registrovanými v mýtném systému. Úprava byla možná po předchozí dohodě mezi Ministerstvem dopravy a Sdružením automobilových dopravců ČESMAD BOHEMIA. Protože dohoda obsahuje více bodů, uložila vláda předložit informaci o jejím plnění.
samogin
superřidič
Příspěvky: 39
Registrován: stř 28. zář 2011 14:48:11
Bydliště: Střední Čechy

Re: Dopravci vyzvali Nečase ke schůzce, jinak v lednu zahájí pro

Příspěvek od samogin »

Je něco novějšího v dohodě o množstevních slevách na mýtném, než toto:

http://www.prodopravce.cz/zprava-i7793.php

nebo se čeká až do 20.1.2012,kdy bude (snad) dohodnuto konkrétní znění nařízení vlády řešící principy zavedení slev? A můžeme fakt doufat, že slovutná PSP tento bod fakt zařadí na své schůzi???

Mně jako řidiči-zaměstnanci by to bylo jedno jak bezzubý Česmad licituje s MD potažmo s vládou,jestli sedřít dopravce jen z kůže nebo až na kost ale můj chlebodárce mě od 1.1.2012 nutí jezdit mimo dálnic i tam, kde jsme dřív normálně jezdili (u mě na Euro 3 zvýšení sazby 50hal/km).Zajímá mě to hlavně proto,jestli se budu moci vrátit na dálnice a nebudu "smradit" lidem do oken po vesnicích na okrskách. Mimochodem všimli jste si, že od ledna 12 opět ubylo kamionů na dálnicích a "okresky" jsou zase o něco plnější? A že jízdy po zpoplatněných silnicích začínají omezovat i silní autodopravci, kteří to dřív "neřešili"? Je tohle správná cesta? Docela jsem zvědavý na reakce Česmadu až MD dohodu poruší. Nejsem pesimista,ale myslím, že se nestane nic :( pouze se zavedou zpoplatněné úseky i na silnice II.třídy, pak na III.třídu (stále málo) tak i na lesní a polní cesty a pak...

P.S. a ještě jedna poznámka k mýtnému:Přepravci v osobní dopravě zvýšili jízdné v osobní přepravě na základě zvýšení cen mýtných sazeb.Tyto byly u osobní přepravy (zejména autobusy) sníženy, ale ceny jízdného zůstaly v původní výši.Kéž by se někdy takhle mohli zachovat i dopravci v nákladní přepravě při určování výše ceny za 1km přepravy :o
Uživatelský avatar
Hugo z hor
řidič profesionál
Příspěvky: 1039
Registrován: pát 19. čer 2009 22:13:32
Bydliště: Rychnov nad Kněžnou
Kontaktovat uživatele:

Re: Dopravci vyzvali Nečase ke schůzce, jinak v lednu zahájí pro

Příspěvek od Hugo z hor »

Co se týká slev na mýtném, osobně jsem zasílal dotaz na Česmad. Bylo mi odpovězeno, že 85% jejich členů jsou malí a střední dopravci, kteří jejich Sdružení podporují. A že slevy by měli být vyloženě na auto, nikoliv na firmu. Ale na konkrétní dotaz, jak by to mělo vypadat, nikdo odpovědět nedokázal. A samozřejmě jakožto řidič si o Sdružení Česmad myslím své.
Hugo z hor

Být "TRUCKER" není jen práce, je to poslání!

samogin
superřidič
Příspěvky: 39
Registrován: stř 28. zář 2011 14:48:11
Bydliště: Střední Čechy

Re: Dopravci vyzvali Nečase ke schůzce, jinak v lednu zahájí pro

Příspěvek od samogin »

Co je mi zatím známo, tak se snad dohodli na 13% slevy,ale teď licitují,jestli to bude na počet ujetých km po zpopl. úsecích nebo na objemu ceny zaplaceného mýtného. Stejně "jim" po zvýšení sazby o 25% od ledna 12 a případných slevách o 13% zůstane těch 12% :( Ale i těch 13% slev by byl pro Česmad životní úspěch,ale spíš si myslím, že budou "škemrat",aby kamióny mohli jezdit např. v pátek o 30.min až hodinu déle a taky o letních prázdninách trošku déle :D a pak tedy "stávkovat nebudem" :lol:
Děda
řidič profesionál
Příspěvky: 329
Registrován: ned 29. bře 2009 18:17:59

Re: Dopravci vyzvali Nečase ke schůzce, jinak v lednu zahájí pro

Příspěvek od Děda »

Tak pokud jde o stávkování, tak ať si stávkují dopravci, já budu normálně pracovat, nevím, proč bych měl stávkovat pro větší zisk dopravce, když z toho já jakožto řidič nic mít nebudu. Teda kromě doby kterou strávím navíc a zbytečně v autě.
Každý řetěz je silný tak, jak je silný jeho nejslabší článek. Stejně za všechno můžou kamioňáci!!?
Michi
Příspěvky: 8
Registrován: stř 23. lis 2011 19:22:02

Re: Dopravci vyzvali Nečase ke schůzce, jinak v lednu zahájí pro

Příspěvek od Michi »

Ano,
docela by mě zajímala situace při které by došlo ke stávce...myslím zda by si sami dopravci sedli za volant a vyjeli do ulic, či jak jinak by to řešili??
Děda
řidič profesionál
Příspěvky: 329
Registrován: ned 29. bře 2009 18:17:59

Re: Dopravci vyzvali Nečase ke schůzce, jinak v lednu zahájí pro

Příspěvek od Děda »

Michi, uplně jednoduše, ono se totiž najde dost praštěnejch řidičů, kteří s těma autama pojedou a pojedou tam zadarmo a rádi.... :( :cry: :evil:
Každý řetěz je silný tak, jak je silný jeho nejslabší článek. Stejně za všechno můžou kamioňáci!!?
Uživatelský avatar
VencaZE
řidič profesionál
Příspěvky: 163
Registrován: pát 10. dub 2009 15:16:39
Bydliště: okr TC

Re: Dopravci vyzvali Nečase ke schůzce, jinak v lednu zahájí pro

Příspěvek od VencaZE »

Děda píše:Tak pokud jde o stávkování, tak ať si stávkují dopravci, já budu normálně pracovat, nevím, proč bych měl stávkovat pro větší zisk dopravce, když z toho já jakožto řidič nic mít nebudu. Teda kromě doby kterou strávím navíc a zbytečně v autě.
No já nevím Dědo, budeš z toho mít například větší šanci, že tvoje pracovní místo bude zachováno. Když bude dopravce málo vydělávat, tak se na to taky může vykašlat a my příjdem o pracovní místa. Dopravce neprovozuje firmu proto aby živil bandu řidičů pro jejich hezký oči, ale proto, aby si plnil nějaké vlastní cíle...
Proč bychom se dřeli, když můžeme spálit trochu nafty..
DEF-DAF____http://www.svobodni.cz/
Děda
řidič profesionál
Příspěvky: 329
Registrován: ned 29. bře 2009 18:17:59

Re: Dopravci vyzvali Nečase ke schůzce, jinak v lednu zahájí pro

Příspěvek od Děda »

Venco, ale já tu práci dělám taky proto abych si plnil nějaké cíle a když si většina majitelů firem může vozit prdele pomalu každý rok v novým autě, tak snese i ten nárust cen, který stejně zaplatíme mi obyčejní lidé rozpuštěný v cenách různých produktů, které kupujeme. Jo když mi řekne, pojedeš stávkovat a já ti přidám na vejplatě nějaké procento z ušetřený částky, tak nemám problém, nebo pokud mi to setrvání v autě zaplatí jinak, nemám problém, ale jinak nevidím jediný důvod, proč bych měl trávit čas v autě(práci) zadarmo.
Zadarmo proto, že když stávkuješ, nemáš nárok na mzdu.
Jo a toho, že by houfně krachovali, tak z toho obavy nemám, když spousta firem stále kupuje nový auta, nebude to s tím krachováním tak horký, jak křičí.
Já vidím problém spíš v tom, že už nám nemají z čeho brát, tak si nechtějí nechat sáhnout na svoje nasyslený penízky.
Každý řetěz je silný tak, jak je silný jeho nejslabší článek. Stejně za všechno můžou kamioňáci!!?
Odpovědět