Odkazy:  :   Spolek   Portal    Sbirka   GDPR   Doprava-online   Simulatory   CDVZ-info   Facebook

Potřebujeme stravu bez lepku?

Disluze o zdravém životním stylu, stravování na cestách, obezitě a hubnutí
Pravidla fóra
Prosíme o slušnost, na dotazy zde odpovídá odbornice na zdravou výživu.
Odpovědět
Uživatelský avatar
bohousek1
Člen sdružení
Příspěvky: 5591
Registrován: ned 29. bře 2009 12:25:00
Kontaktovat uživatele:

Potřebujeme stravu bez lepku?

Příspěvek od bohousek1 » pát 03. srp 2012 14:10:02

Potřebujeme stravu bez lepku?

Stává se vám často, že míváte trávicí problémy? Průjmy, zácpy, nadýmání, bolesti břicha? Může to být způsobeno řadou příčin, ale možná trpíte nesnášenlivostí lepku.

Lepek (gluten a jeho složka gliadin) je bílkovina, která se vyskytuje v obilí (pšenice, oves, ječmen a žito) a tudíž i ve všech potravinách, které se z nich vyrábějí (pečivo, těstoviny aj.), může být přítomen i v potravinách, v kterých bychom ho vůbec nečekali (uzeniny). Vlivem šlechtění jednotlivých druhů obilovin se v nich během let obsah lepku zvýšil více než dvojnásobně a náš trávicí systém na tuto změnu není připraven. Může tak dojít k nesnášenlivost lepku. Existují dvě formy - může se jednat o celiakii (celoživotní onemocnění, závislé na bezlepkové dietě) nebo o alergii na lepek, kdy se často přidružuje i alergie potravinová.

U celiakie dochází k zánětlivým změnám v tenkém střevě, potrava se nedostatečně tráví a živiny hůře procházejí do krve, člověk je vpodstatě podvyživený i v případě dostatečného příjmu jídla.
Typickými projevy jsou průjem, plynatost, křeče, pokles hmotnosti a únava. Dříve se myslelo, že jde o onemocnění typické pro dětský věk, ale v poslední době se velmi často diagnostikuje i u dospělých, velmi často se objevuje po zátěži (nemoc, dlouhodobý stres). Kromě typických příznaků se mohou objevit i zvracení, nechuť k jídlu, osteoporóza, bolesti kloubů, kazivost zubů, deprese apod.
Léčbou je celoživotní bezlepková dieta, tzn. vyloučení potravin s obsahem obilovin a lepku.

U alergie na lepek nedochází k poškození střevní sliznice. Příznaky jsou podobné – nevolnost, zvracení, průjem, křeče, nadýmání, únava nebo bolest kloubů. I zde je potřeba nasadit bezlepkovou dietu, i když minimální přítomnost lepku je organismem tolerováno.

U obou forem nesnášenlivosti je potřeba, aby onemocnění diagnostikoval odborný lékař.

Co pro sebe můžete udělat sami?
Pokud míváte občas trávicí obtíže, není problém vysledovat, které potraviny způsobují problém a ty jednoduše nahradit jinými, které organismus bude lépe snášet.
Jednou za čas si udělejte očistnou kúru - výborná je kvalitní chlorelová řasa, která střevní trakt očistí od nežádoucích zbytků a usazenin, zlepší trávení a dodá vitamíny, minerální látky a chlorofyl, který případné záněty a ranky na sliznici doléčí.

A co je nejdůležitější – zaměřte se na potraviny, které neobsahují lepek. Výrobci mají povinnost na obalech potravin uvádět, zda obsahují alergeny (v tomto případě, zda jsou bezlepkové), u pultového prodeje vám tuto informaci podá prodávající.

Které suroviny jsou přirozeně bezlepkové?
Brambory, rýže, kukuřice, sója, pohanka, proso, amarant, luštěniny, maso, ryby, vejce, mléko, tuky ovoce, zelenina, ořechy, semena, cukr, sladidla, káva, čaj, voda.
Bezlepkové potraviny jsou takové, které jsou vyrobené ze surovin přirozeně bezlepkových nebo z nich byl lepek odstraněn.
Hotová jídla, které najdete na www.hotovky.eu jsou bezlepková, k jejich přípravě jsou použity pouze suroviny přirozeně bezlepkové. Navíc neobsahují žádné konzervanty, barviva a regulátory chuti a jsou připravována z prvotřídních čerstvých surovin od prověřených českých dodavatelů. Certifikáty o proběhlých zkouškách najdete na eshop.hotovky.eu.

Přejeme vám dobrou chuť!

Gizmo_CZ
řidič profesionál
Příspěvky: 49
Registrován: ned 08. srp 2010 8:37:14
Bydliště: HOPI :-)

Re: Potřebujeme stravu bez lepku?

Příspěvek od Gizmo_CZ » pát 14. zář 2012 12:03:00

hmotnost 300g, z toho 65g masaza 67kč ???


To fakt chlapovi stačí? Co to je 65g masa! Vždyť to je tak štvrt řízku?
Nikde již není uvedeno co je to za maso? Podle mě to maso nebude, ale bude to pouze strojně oddělený separát (kdo znáte Peklo na talíři víte o čem mluvím) Není uvedeno zda gramáž masa je před či po zpracování!

Je prava, že sem to ještě nezkusil a aspoň jedno jídlo zkusím a pak se uvidí, ovšem výše zmíněný citovaný popis jídla mě dosti odrazuje. Vždyť za tu cenu je daleko lepší meníčko (ano nemáte to s sebou).

Uživatelský avatar
bohousek1
Člen sdružení
Příspěvky: 5591
Registrován: ned 29. bře 2009 12:25:00
Kontaktovat uživatele:

Re: Potřebujeme stravu bez lepku?

Příspěvek od bohousek1 » pát 14. zář 2012 12:11:37

Gizmo - tak tě mohu ujistit, že je to maso a čisté maso. Všude je uvedeno o jaké maso se jedná - kuřecí, vepřové, hovězí nebo zvěřina.

Dále - cena je vysoká proto, že jídlo vydrží 24 měsíců bez lednice !!! Není to na denní stravování doma ale na cesty, na chatu, na dovolenou, kde nemáš kuchyni a možnosti vaření.

Pokud pojedeš tento víkend do Hradce na Truckfest, a pokud si jídlo objednáš - můžeš si ho tam osobně vyzvednou na stánku sdružení. Jedná se ale pouze pro objednávky, které budou zadané dnes 14.9.2012 do 18:00 hodin.
..:: Bohousek1 ::..

Gizmo_CZ
řidič profesionál
Příspěvky: 49
Registrován: ned 08. srp 2010 8:37:14
Bydliště: HOPI :-)

Re: Potřebujeme stravu bez lepku?

Příspěvek od Gizmo_CZ » sob 15. zář 2012 8:01:07

Určitě to vyzkouším a pak se uvidí. Ale ta porce masa, no, mně fakt lákavá nepřijde...

Odpovědět