Příspěvek
od Dopravní Právo » pon 09. zář 2013 13:48:55
Dobrý den,
Zaměstnavatel Vám v době nepřítomnosti přestávku neplatí, ačkoli to tak může na první pohled vypadat.
Jestliže bezpečnostní přestávka připadne na dobu přestávky v práci na jídlo a oddech, započítá se přestávka v práci na jídlo a oddech do pracovní doby (viz §89 odst. 2 zákoníku práce). Určení bezpečnostní přestávky řidiče MHD se řídí § 19 nařízení Vlády České republiky č.589/2006 Sb., kterým se stanoví odchylná úprava pracovní doby a doby odpočinku zaměstnanců v dopravě. Aby měl na tuto přestávku nárok, je logicky nutné, aby byl zaměstnance přítomen v zaměstnání a vykonával práci.
Pro názornost uvedeme příklad: Směna trvá 8 hodin a začíná v 7:00. V případě, že by se nejednalo o zaměstnance s bezpečností přestávkou spojenou s přestávkou na jídlo a oddech, skončila by pracovní doba v 15:30. Za každých 8 hodin přísluší 30 minut přestávka a ta se do pracovní doby nezapočítává, tudíž obyčejně trvá směna 8,5 hodiny právě díky této neplacené přestávce. Jiným příkladem je bezpečnostní přestávka, která se proplácí. Je možné tyto dvě spojit v jednu a v tomto případě bude muset být tím pádem proplacena i tato půl hodina započítávaná i do pracovní doby, a tudíž směna končí v 15:00.
V případě dovolené přísluší zaměstnanci za dobu jejího čerpání náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku, který se určí z hrubé mzdy zúčtované zaměstnanci k výplatě v rozhodném období a z odpracované doby v rozhodném období. Za předpokladu, že v rozhodném období byla Vaše pracovní doba v průměru 8 hodin denně, bude Vám za každý den dovolené příslušet vždy náhrada za 8 hodin.