Odkazy:  :   Spolek   Portal    Sbirka   GDPR   Doprava-online   Autoplosina   Facebook

Malickej - skoda zpusobena zamestnavateli

Na dotazy budou odpovídat právníci naší partnerské firmy. Prosíme o důsledné dodržování postupu zadávání Vašich dotazů.
Nejdříve si přečtěte Pravidla pro pokládání dotazů.
Nevhodné příspěvky budou bez upozornění mazány.
Forum je nyní uzavřeno, než budeme mít garanta na dopravní právo.
Pravidla fóra
Žádáme o naprostou slušnost a věcnost v této sekci, Veškeré příspěvky, které nebudou k věci, budou smazány.
Zamčeno
malickej
Příspěvky: 2
Registrován: sob 19. říj 2013 19:07:33

Malickej - skoda zpusobena zamestnavateli

Příspěvek od malickej »

Na tahaci se mi povolilo kolo, stalo se ze byl v haji naboj kola a disk. skoda podle zamestnavatele vycislena na 37 000.
Skodu mi pan sef sebral z 2 mesicnichch vyplat (nedostal jsem ani korunu diety).
Napsal mi skodovy protokol (ktery jsem nepodepsal) kde bylo napsano ze skoda byla zpusobena moji nadbalosti a vyslovnym neuposlechnutim jeho narizeni (coz je blbost)
Prijde mi, ze to tak napsal jen proto abych ja nemohl uplatnit pojistku na blbost.
A ze on obral me o 37 000 a jeste to nahlasil nejake pojistovne jako skodnou udalost a vyinkasoval ty penize 2x.
Zajima me jestli mam nejakou moznost se proti nemu branit pripadne zjistit jestli byla tato vec nahlasena jako skodni udalost u pojistovny.
Pripadne jaky postup byste mi poradili.
Uživatelský avatar
Dopravní Právo
Právník
Příspěvky: 24
Registrován: stř 03. dub 2013 14:08:26
Kontaktovat uživatele:

Re: Malickej - skoda zpusobena zamestnavateli

Příspěvek od Dopravní Právo »

Odpovědnost zaměstnance za škodu je upravena v § 250 zákoníku práce. Zaměstnanec odpovídá zaměstnavateli za škodu , kterou mu způsobil zaviněným porušením povinností při plnění pracovních úkolů nebo v přímé souvislosti s ním. Zaměstnavatel je ovšem povinen prokázat Vaše zavinění.

Povinnosti pracovněprávního charakteru jsou stanoveny zaměstnanci obecně závaznými právními předpisy, vnitřním předpisem, pracovním řádem, pracovní smlouvou, popř. (důsledně vzato) pokyny vedoucích zaměstnanců, kteří jsou oprávněni na jednotlivých stupních řízení stanovit a ukládat podřízeným zaměstnancům pracovní úkoly, organizovat, řídit a kontrolovat jejich práci a dávat jim k tomuto účelu závazné pokyny. Pokud zaměstnavatel argumentoval tím, že jste porušil jeho nařízení, měl by uvést jaké konkrétní a další věc, zda tím, že jste ho porušil, bylo v příčinné souvislosti se vznikem škody.

Ohledně toho, že Vám sebral dvouměsíční mzdu… Zaměstnavatel má povinnost oznámit zaměstnavateli výši škody , kterou mu způsobil, toto prokázat a následně mu oznámit jakou výši bude po něm požadovat. Náhrada škody však nesmí přesáhnout 4,5 násobek Vašeho průměrného výdělku, před tím než jste škodu způsobil. Zaměstnavatel Vám nemůže jeho pohledávku celou započítat na Vaši mzdu. I přesto, že dle judikatury lze započítat právo na náhradu škody na mzdu zaměstnance, lze tak učinit pouze do výšky základní nezabavitelné částky.

Pokud Vám zaměstnavatel nevyplatil za dva měsíce žádnou mzdu, jednal v rozporu se zákonem.

V případě, že by se tak stalo ho upozorněte na jeho povinnosti tak, jak je zde výše psáno. Ohledně pojištění zaměstnavatele- nevím, jaké pojištění má sjednané. Nicméně v případě, že jste vy sám pojištěn pro případ způsobení škody v práci, dle mého Vám nic nebrání tuto škodu u pojišťovny uplatnit.
S přáním mnoha ujetých kilometrů
Dopravní Právo

http://www.dopravnismlouvy.cz
http://www.dopravni-pravo.cz
Zamčeno