Odkazy:  :   Spolek   Portal    Sbirka   GDPR   Doprava-online   Autoplosina   Facebook

pracovní doba

Máte pracovní problém, zkuste se svěřit, více hlav víc ví.
kropinka
Příspěvky: 1
Registrován: úte 29. led 2013 15:44:45

pracovní doba

Příspěvek od kropinka »

Ahoj, muž má uzavřenou smlouvu jako řidič s proměnlivou pracovní dobou. Poslední dobou ho ale dřou jako vola, musí svým vlastním autem dojíždět cca 100 km tam kde nechali zaparkovaný náklaďák, dají mu jen na naftu, neplatí ani čas co jede tam a zpět a ani nepřidají na opotřebení vozu, celkem je tam tak 20-24 hodin, pak např. přijede domů a je tu tak 5 hodin a musí jet znovu, takhle se to opakuje téměř každý den, je pravda, že jede ještě s jedním řidičem, ale tím, že mezi tím vykládají a nakládají palety, tak si ani neodpočine, prostě pořád pracuje. Zajímá mně, jestli je to normální, jestli tím zaměstnavatel něco neporušuje. Dobu za volantem muž dodržuej, narozdíl od jiných řidičů této firmy, ti klidně sednou z digi karty na kolečko a jedou dál. Na výplatní pásce je ve finále proplacených jen 168 hodin, nebo tak podobně, někdy jim seberou i několik dní dovolený, aby na ní nemohli jít. Tato práce je převážně v noci o tom, že se dozví co jede a jestli vůbec ten den pojede se dozvídá tak 10 hodin předem, což se mi také nezdá. Vůbec si nemůže naplánovat nic. Díky za názory a odpovědi.
Uživatelský avatar
mates
Admin
Příspěvky: 2802
Registrován: ned 29. bře 2009 12:21:45
Bydliště: Praha 602 239 042
Kontaktovat uživatele:

Re: pracovní doba

Příspěvek od mates »

je nezbytně nutné, aby si Váš muž vše zaevidoval,okopíroval, protože to co popisujte smrdí pěkným průšvihem
člen výboru
Uživatelský avatar
frantaemail
Člen sdružení
Příspěvky: 2299
Registrován: ned 03. kvě 2009 14:19:26
Bydliště: Šluknov

Re: pracovní doba

Příspěvek od frantaemail »

To co popisujete je jasné porušování právních předpisů a to nejen zákoníku práce. Bohužel nemám konkrétnější informace, z informací které jste napsala nelze jednoznačně určit jaké konkrétní právní ustanovení jsou porušena. Z toho co popisujete lze usoudit, že nemůže ani dodržovat "dobu za volantem". Doporučuji však Vašemu muži vést řádně veškerou evidenci jak cest k vozidlu a od vozidla, tak veškeré náklady s tím spojené. Nadále podrobnou evidenci veškeré odpracované doby pro zaměstnavatele. V případě sporu je pak snažší se domoci veškerých náhrad. Můžete se obrátit také na OIP (oblastní inspektorát práce) ve Vašem okolí, ten však nezajistí zaplacení dlužných částek.
roadtrain
řidič profesionál
Příspěvky: 923
Registrován: úte 14. črc 2009 18:27:28

Re: pracovní doba

Příspěvek od roadtrain »

nevím kam to dát tak to napařím sem PRACOVNÍ DOBA
ve středu mě drapla PČR u Českých Budějovic,co jak proč je zbytečné popisovat pokud jde o kartu i s jednou vadou prošel ale .....
a ted k věci NOČNÍ SMĚNA
podle PČR noční směna je od 00:00 do 07:00 hod to je jasný.
já ovšem běžně začínám v 5-6 ráno a to podle policisty je špatně protože to je noční směna a tím pádem nesmím mít výkon vetší jak 10 hodin ?
může mi to někdo prostě vysvětlit tak abych to pochopil se svou mozkovnou??
já osobně to dělám takto v noční době max práce 3:59 a konec,pak normálně výkon 13-15 hod,u Franty jsem prošel,u XX kontrol v ČR prošel a to nemluvím o ITD :-D
Uživatelský avatar
frantaemail
Člen sdružení
Příspěvky: 2299
Registrován: ned 03. kvě 2009 14:19:26
Bydliště: Šluknov

Re: pracovní doba

Příspěvek od frantaemail »

Podle PČR to může být jak chce, tady jde o to že policie nemá co kontrolovat pracovně právní předpisy (pokud není přítomen pracovník OIP, to pak řeší onen pracovník). Od toho je tu SUIP. K tomu rozpětí od 00:00 do 07:00, to vychází ze směrnice 2002/15/ES a to není nařízení nebo rozhodnutí. Dle platné legislativy je v ČR noční doba od 22:00 do 06:00.
Sice se v jiném právním předpise uvádí limit 10 hodin odpracovaný v noční době, avšak tento limit je bez přesčasových hodin.
roadtrain
řidič profesionál
Příspěvky: 923
Registrován: úte 14. črc 2009 18:27:28

Re: pracovní doba

Příspěvek od roadtrain »

takže to mám dobře.
příště je pošlu do zadnice ;)
děkuji
Gizmo_CZ
řidič profesionál
Příspěvky: 49
Registrován: ned 08. srp 2010 8:37:14
Bydliště: HOPI :-)

Re: pracovní doba

Příspěvek od Gizmo_CZ »

K té práci v noci :tedy můžu dělat 15ti hodinové výkony? Protože se mohu vymluvit na přesčas? Jde mi o to, že poslední dobou slýchám ze všech stran jak PČR pokutuje kamioňáky za nedodržení "nočního výkonu"... Jezdíme převážně v noci (HOPI :-) ) a není problém jít do práce na 22hod. a makat do 13 odpoledne... Všude říkají něco jiného Jedni že mezi 22-6 pokud odpracuješ více jak 4hod je to již noční práce, druhá zase že to PČR nekontroluje a pak zase slyším že ano...
Uživatelský avatar
frantaemail
Člen sdružení
Příspěvky: 2299
Registrován: ned 03. kvě 2009 14:19:26
Bydliště: Šluknov

Re: pracovní doba

Příspěvek od frantaemail »

Tzv. 15ti hodinové výkony můžeš mít. Provádět týdenní rozvrh pracovní doby je povinností zaměstnavatele, limity pro rozvrh jsou stanoveny v NV č. 589/2006 Sb. a ostatní ustanovení o pracovní době, která nejsou obsažena v tomto nařízení jsou uvedena v ZP. Noční směna je od 22:00 do 06:00. Policie by neměla kontrolovat dodržování těchto limitů, jak jsem psal již výše.
Gizmo_CZ
řidič profesionál
Příspěvky: 49
Registrován: ned 08. srp 2010 8:37:14
Bydliště: HOPI :-)

Re: pracovní doba

Příspěvek od Gizmo_CZ »

neměla ale kotroluje.. Kolega před 3 týdny dostal flastr u Vyškova za nedodržení 10ti hodinového výkonu a musel odstavit kamion a dělat pauzu (15km před barákem nedovolili mu ani dojet do PV do depa) Kolega co ho zastavil v úterý večer na D5 se taky ptal celníků a ty mu řekli to samé - max 10hod. a že to kontrolují! Proto se ptám. Díky moc za objasnění.. V každám případě díky bohu za AXU!!
Uživatelský avatar
frantaemail
Člen sdružení
Příspěvky: 2299
Registrován: ned 03. kvě 2009 14:19:26
Bydliště: Šluknov

Re: pracovní doba

Příspěvek od frantaemail »

Pokud se něco podobného stane, poslat to do správního a neřešit to blokově. Policie si možná plete zaměstnance s podnikateli.
Odpovědět