Odkazy:  :   Spolek   Portal    Sbirka   GDPR   Doprava-online   Autoplosina   Facebook

Vnitřní krvácení, šok

odpovědi povolaných na vaše otázky, rady, zkušenosti
Pravidla fóra
Obdobně jako v sekci Dopravní policie Vás žádáme o slušnost a konkrétní dotazy. Veškeré dohady si nechte do sekce Drbárna
Odpovídat zde budou lidé v oboru vystudovaní.
Odpovědět
Foglík
řidič profesionál
Příspěvky: 956
Registrován: ned 29. bře 2009 16:24:58
Bydliště: Přeštice
Kontaktovat uživatele:

Vnitřní krvácení, šok

Příspěvek od Foglík »

Mohli byste mi popsat aspoň nějaké příznaky vnitřního krvácení, šoku, nebo jak bych měl všeobecně poznat, že s postiženým není něco v pořádku?
Píšu to proto, že jsem byl svědkem nehody, kdy byl řidič na první pohled v pohodě, ale po půl hodince se složil v mdlobách k zemi a sanitka už ho odvážela v bezvědomí.
Uživatelský avatar
Fíla
řidič
Příspěvky: 28
Registrován: ned 11. říj 2009 19:07:44
Bydliště: Praha

Re: Vnitřní krvácení, šok

Příspěvek od Fíla »

Foglík : se mi to nechtělo datlovat tak tady to máš přesně tak jak to mám do školy :D


Příznaky šoku

* Zvýšený tep (postupně se zvyšuje až na 140–160 tepů za minutu)
* Bledá, chladná kůže, pocení
* Žízeň, při vypití většího množství tekutin však hrozí zvracení
* Únava, schvácenost, apatie nebo naopak neklid
* Mdloba

Všechny tyto příznaky mohou být i při duševním otřesu, je proto nutné se rozhodovat podle okolností stavu, mechanismu úrazu - především možnosti vnitřního krvácení.
První pomoc při úrazovém šoku (vnitřní krvácení)

* Voláme zdravotnickou záchrannou službu – tel. 155
* Uložíme pacienta do protišokové polohy (hlava a srdce níže než zbytek těla)


*
Pouhým nadzdvihnutím nohou přesuneme k srdci asi 0,5 litru krve. Tzv. autotransfuzní poloha – postižený leží na zádech a ruce a nohy má zvednuty tak, aby byly pokud možno kolmo na podlahu.

Při úrazu lze položit postiženého na tvrdou podložku a tu po té nadzvednout tak aby nohy postiženého byly výš než hlava a aby podložka svírala z podlahou úhel cca. 30°, můžeme též improvizovat a využít terénních nerovností.

* Zabraňujeme podchlazení pacienta

* Takzvaná protišoková opatření (5 T) jsou diskutabilní, historicky překonané:
o transport – pouze lékařský, improvizovaný je vysoce rizikový
o teplo – samo o sobě stav pacienta nijak nezlepší
o tišící prostředky – tablety NEPODÁVÁME a nic jiného nemáme k dispozici
o tekutiny – NEPODÁVAT, hrozí zvracení (můžeme pouze lehce smočit rty postiženého, nebo vyplachovat ústa vodou)
o ticho stav pacienta nijak neovlivní (je vhodné zachovat spíše klid a zavolat 155)

Lékařská pomoc u úrazového šoku spočívá především v rychlém doplnění tekutiny nitrožilně. To je také důvod proč není vhodné transportovat pacienty vlastními prostředky. Další typy šoku vyžadují komplexní léčbu – především podporu funkce srdce.




Vnitřní krvácení


Vnitřní krvácení je situace, kdy krev opouští porušené cévy, ale zůstává uvnitř těla. Obvykle se jedná o krvácení do tělesných dutin, např. do peritoneální dutiny, do pleurální dutiny nebo do lebky. Krvácení do plic, do trávicího traktu a do odvodního systému močového a pohlavního není obvykle považováno za vnitřní krvácení, protože krev poměrně rychle vytéká z tělních otvorů příslušejících danému tělesnému systému. Pro vnitřní krvácení není nutnou podmínkou neporušenost tělního povrchu, proto může být např. bodná rána také příčinou vnitřního krvácení.

Příčiny

Ke vnitřnímu krvácení obvykle dochází po úrazu, vzácněji může být způsobeno i porušením stěny cévy chorobným procesem. Úrazovým dějem vedoucím obvykle k vnitřnímu krvácení je buď přímé působení násilí vedoucí k přímému (=přímo vlivem vnějšího násilí) i nepřímému (=poranění např. odlomenou kostí) poranění hluboko uložených cév, nebo prudké zrychlení, např. při dopadu, vedoucí ke vzniku střižné síly na vstupu cév do některých orgánů. Příčiny se mohou kombinovat, např. při zlomenině pánevních kostí se kombinuje ztráta krve ze zlomeniny se ztrátou krve z úlomky kostí poškozených žilních pletení kolem rekta, močového měchýře a dalších pánevních orgánů.

Příčiny spolu s příklady:

* trauma vlivem vnějšího násilí
o zlomenina kosti (zejm. kostní dřeň je bohatě prokrvená)
o ruptura (prasknutí) sleziny či jater (např. úder do břicha, provedení Heimlichova chvatu u malého dítěte)
o ruptura aorty (např. střelná rána)
o ruptura vrátnicové (portální) žíly (např. v případě zabrzdění pádu lanem uvázaných kolem pasu)
o nitrolebeční krvácení (např. při vpáčené zlomenině klenby lebeční nad větší cévu)
o bodná rána
o střelná rána
* trauma vlivem zrychlení (obvykle pády)
o ruptura ledvinných cév
o nitrolební krvácení (např. ruptura tepny obalů mozku při pádu)
* porušení cévy chorobným procesem
o nádorové onemocnění (agresivně rostoucí nádor může nahlodat cévu)
o vrozené poruchy vazina (např. Marfanův syndrom, může vést k disekci aorty)
o hemorrhagické horečky
o tuberkulóza

Příznaky

Příznaky jsou způsobeny samotným zraněním a reakcí organizmu na nedostatek krve a tím i pokles tlaku krve Organizmus centralizuje oběh, to znamená, že se krev přesouvá k životně důležitým orgánům (srdcea mozek). Nejčastější projevy jsou:

* bolest v postižené krajině
* mohou být patrné známky poranění
* puls je rychlý, ale slabý (obtížně hmatatelný). Velmi charakteristickým příznakem je postupné zvyšování pulzu
* bledá a chladné pokožka, často studený pot
* mělké a zrychlené dýchání
* žízeň
* apatie

Komplikace

Vnitřní krvácení může vést až k vykrvácení. Ztráta krve vede k aktivaci řady dějů snažících se zachovat dostatečný krevní oběh; ve svém důsledku však mohou vyústit v šok.
První pomoc

První pomoc spočívá především v aktivaci záchranného řetězce, tedy v co nejrychlejším zajištění odborné pomoci. Zraněného je vhodné uložit do polohy se zvýšenými dolními končetinami a neustále jej kontrolovat. Zraněnému není vhodné podávat nic ústy. Lékařská první pomoc by měla být poskytnuta jakýmkoliv lékařem bez ohledu na odbornost. Spočívá především v zajištění žilní linky, tedy v napíchnutí minimálně dvou kanyl, a v infúzi vhodných tekutin (tzv. náhradních infúzních roztoků, např. Hartmannův nebo Ringerův roztok).

V případě, že je pravděpodobnou příčinou vnitřního krvácení bodná rána a zraňující předmět se nachází stále v ráně, není vhodné jej odstranit. Cizí těleso totiž může stlačovat poraněné cévy a tak snižovat krevní ztráty.
Definitivní ošetření

Definitivní ošetření vnitřního krvácení patří do rukou zkušeného chirurga a je ve většině případů operační.
Uživatelský avatar
Helena
řidič profesionál
Příspěvky: 1267
Registrován: sob 25. dub 2009 12:09:14

Re: Vnitřní krvácení, šok

Příspěvek od Helena »

U příznaků šoku: před 20ti lety se mi stal úraz, spadla jsem na Házenburgu do nádrže na vodu (voda tam nebyla) a zlomila jsem si nohu. Myslím, že jsem byla v šoku, strašně rychle jsem dýchala, to by asi i souhlasilo s tím zrychleným tepem?
Uživatelský avatar
Fíla
řidič
Příspěvky: 28
Registrován: ned 11. říj 2009 19:07:44
Bydliště: Praha

Re: Vnitřní krvácení, šok

Příspěvek od Fíla »

re. Helena : to by tak mohlo být :) a asi se moc dobře neplavalo viď :D
Uživatelský avatar
Helena
řidič profesionál
Příspěvky: 1267
Registrován: sob 25. dub 2009 12:09:14

Re: Vnitřní krvácení, šok

Příspěvek od Helena »

To ne no :D , měla jsem pocit, že ten zrychlenej dech byla nějaká ochranná funkce mýho organizmu, je to možný?
Uživatelský avatar
Fíla
řidič
Příspěvky: 28
Registrován: ned 11. říj 2009 19:07:44
Bydliště: Praha

Re: Vnitřní krvácení, šok

Příspěvek od Fíla »

svým způsobem je to tak
Odpovědět