Odkazy:  :   Spolek   Portal    Sbirka   GDPR   Doprava-online   Autoplosina   Facebook

Minimální mzda

Vše o výplatách a mzdě
Odpovědět
patrik
Příspěvky: 1
Registrován: čtv 15. zář 2011 21:52:11

Minimální mzda

Příspěvek od patrik »

Při nástupu do zaměstnání 1.9.2008 mám v pracovní smlouvě mzdový náklad pro podnikatelskou sféru 8 000.-, zajímalo by mě, jakou výši měsíčního odstupného můžu nárokovat v současné době. Dostal jsem výpověď...ne z mojí viny....a zaměstnavatel mi nabízí pouze 6 000.- za mměsíc, při 3měsíčním odstupném.
Můžu argumentovat tím, že v současné době je minimální mzda řidičů nad 3,5t 9 800.-? / jen nevím, zda se jedná o hrubý či čistý příjem../ Nemám žádný dodatek k mzdovému výměru. Děkuji Patrik
sibr
1. napomenutí
Příspěvky: 246
Registrován: úte 25. kvě 2010 10:38:05

Re: Minimální mzda

Příspěvek od sibr »

Odstupné se počítá z platu který jsi opravdu vydělal, nezáleží co máš ve smlouvě.
Příklad: ve smlouvě máš 8 000,- s přesčasy a příplatky jsi vydělal 10 500,- tak máš nárok na odstupné násobek částky 10 500.
Pokud máš ve smlouvě plat nižší než je zaručené minimum, tak je jisté že ti mzda byla vyplácena špatně, pak máš možnost požadovat doplacení rozdílu zpětně tři roky.
Ale to bude určitě lepší předat advokátovi. Pokud máš pojistku právní ochrany, tak ti to udělají zadarmo a vyděláš si na mnoho let pojistného předem :)
Uživatelský avatar
Helena
řidič profesionál
Příspěvky: 1267
Registrován: sob 25. dub 2009 12:09:14

Re: Minimální mzda

Příspěvek od Helena »

Využiji téma, které tu už je. Takže minimální mzda je velký problém, protože je definitivně pro současné životní náklady nedostačující. Naši němečtí kolegové bojují za zvýšení na 8,50€ za hodinu. V CZ je pro řidiče z povolání zhruba 2,50. Zajímavá je tato mapka:
http://www.mindestlohn.de/hintergrund/m ... in-europa/

Mě by zajímalo, koho z vás to 'svědí' a co jste ochotni pro zvýšení udělat? Jste ochotni sbírat několik let podpisy pod petici, začít psát dopisy na všechny možné úřady a politické strany, nebo možná spíš radikálně, jako začali naši kolegové v západní Evropě - demonstrovat?
Uživatelský avatar
Jinni.H
Člen sdružení
Příspěvky: 120
Registrován: ned 26. dub 2009 10:16:14
Bydliště: Benešov

Re: Minimální mzda

Příspěvek od Jinni.H »

Helčo, samozřejmě by se vše mělo řešit klidnou cestou, ale obávám se, že v našem státě a našich podmínkách toto nemá absolutně šanci na úspěch.
Pokud tu chtěl někdo v minulosti něčeho dosáhnout, nakonec to tak jako tak skončilo u stávek a demonstrací (viz lékaři, strojvůdci, učitelé, piloti) a to ještě s tím, že vše, co bylo slíbeno, nebylo ani tak v některých případech dodrženo.
Pominu samozřejmě to, že leckdy šlo o značně přehnané a nereálné požadavky.

Takže můj názor: Dopisy, petice... proč ne, zkusit by se mělo vše, ale osobně tomu naději na úspěch nedávám.
A myslím si, že západní Evropa je v tomto se zkušenostmi o několik let dále než my.
Odpovědět