Odkazy:  :   Spolek   Portal    Sbirka   GDPR   Doprava-online   Autoplosina   Facebook

Zpětné přepočítání mzdy při ukončení prac. poměru.

Máte pracovní problém, zkuste se svěřit, více hlav víc ví.
Odpovědět
Gizmo_CZ
řidič profesionál
Příspěvky: 49
Registrován: ned 08. srp 2010 8:37:14
Bydliště: HOPI :-)

Zpětné přepočítání mzdy při ukončení prac. poměru.

Příspěvek od Gizmo_CZ »

Dobrý den.

Jak postupovat pokud jsem dal výpověď z pracovního poměru dle § 51 odst. 3 a chtěl bych si nechat počítat mzdu za 2 roky zpětně? Mám pojištění AXA asistence i na spory se zaměstnavatelem. Jde o to, že zaměstnavatel nám na mzdové pásce uvádí jen základní hodiny, přitom skutečně odpracované hodiny jsou daleko vyšší. Nehledě na fakt, že i když pracuji převážně v noci v nepřetržitém provozu (nakládky mezi 20 - 6hod. na pásce máme vždy jen kolem 10h. noční práce za měsíc... To, že jsme odměňování za km, odjeté km, ani nemluvě.

Dále by mě zajímalo jak se bránít, když poslední měsíc v práci člověk pracuje poctivě tak jak má ale zaměstnavatel mu vyplatí pouze holou čistou mzdu? Vím že "prémie" je nenároková část mzdy" :-) Prostě je to ze strany zaměstnavatele podraz...

Předem děkuji za odpověď
Uživatelský avatar
frantaemail
Člen sdružení
Příspěvky: 2299
Registrován: ned 03. kvě 2009 14:19:26
Bydliště: Šluknov

Re: Zpětné přepočítání mzdy při ukončení prac. poměru.

Příspěvek od frantaemail »

Já bych se ze zvědavosti jen zeptal. To jsi zjistil až nyní, že jsi vyplácen v rozporu se zákoníkem práce? Proč jsi svůj nárok neuplatňoval např. hned po 1. výplatním termínu? Předpokládám, že výpověď byla podle § 50 odst.3 ZP , ne podle § 51. To, že zaměstnanec dostane ve výpovědní lhůtě pouze minimum je běžná praxe a nejen v dopravě. Ve většině případech není vyplacena ani celá nároková část mzdy (příplatky dle ZP). Pokud máš pojištění AXA, tak se obrať na ně, oni by Ti měli přidělit právníka a jemu bys měl předložit všechny nashromážděné podklady jako důkazní materiál např. kopie záznamu činností řidiče (kotoučky, data z karty řidiče), vyučtování pracovní cesty apod.. Čím více bude tohoto materiálu, tím lépe pro vaši stranu ve sporu se zaměstnavatelem.
martin440
Člen sdružení
Příspěvky: 1610
Registrován: ned 29. bře 2009 13:04:25
Bydliště: in Westböhmen..pevná hráz socializnu
Kontaktovat uživatele:

Re: Zpětné přepočítání mzdy při ukončení prac. poměru.

Příspěvek od martin440 »

toto jsem už absolvoval.... u jedné "nedávné Fa" ..."R"
1- je třeba mít nevyvratitelný důkaz ... tj data z karty řidiče převedená do "čitelné formy"
2- je třeba soudní znalec, který ověří správnost výpočtu a částek, které se nárokují
3- uplatňovat je možno 3 roky zpětně...+ samozřejmě náklady na návštěvu rodiny (cestovní výdaje a pod)
4- až po té přes právního zástupce kontaktovat onu Fa. s požadavkem na doplacení dlužné částky ---

pokud je toto splněno , je 100% jistota, že k soudu nedojde a částka bude vyplacena
problém je ýe soudních znalců v tomto oboru je velmi málo(mě to trvalo rok) a navíc pro právníka je to "jen práce" bez nějakého extra zisku (vyměnil sem dvě pr.kanceláře)... navíc ani namají zájem se pídit po detailech a pod, proto doporučuji z vlastní zkušenosti vše velice dobře propočítat se všemi dalšími věcmi (na je co ze zákona nárok) až pak s kompletním požadavkem jit za právníkem ..... a trvat na všech bodech !!!! může se klidně stát, že právník bude požadovat méně a jen to nejnutnější ( k vlastnímu ulehčení) ..... protože pokud právníka platí pojišťovna zaplatí jeden ukon a další následnej požadavek případně se zdráhá platit, i když sama vybrala např neschopnýho právníka, kterej umí hovno a nerientuje se v tom .... je třeba si to bedlivě hlídat, urgovat , a pokud možno požadovat po pojištovně uhradu vlastnímu vybranému právníkovi

P.S- je to práce unavná nezáživná a protivná na mnoho nocí , pátrání v zákoníku práce , zákonech a pod , dále i výpočty den po dni je to hrůza ...základ je mít účty, kopie ...soubory z karty den po dni propočítat hodiny , příplatky ..nároky ..trápil sem se s tím přes 2 měsíce každej víkend .... mě osobně ani tak nešlo o prachy jako jim "ukázat" takhle teda panáčkové NE ...udělal jsem z nich za dobu sevého zaměstnání u nich několikrát ču--ky ..a byl jsem "po zásluze odejit " neprodloužili mi smlouvu... za což bych jim dneska měl napsat děkovný dopis :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
auto nemůže za vola, kterej v něm sedí... http://www.funradio.fr/playfun# je lepší se pokusit aspoň o něco, než nedělat vůbec nic
Gizmo_CZ
řidič profesionál
Příspěvky: 49
Registrován: ned 08. srp 2010 8:37:14
Bydliště: HOPI :-)

Re: Zpětné přepočítání mzdy při ukončení prac. poměru.

Příspěvek od Gizmo_CZ »

Předně: nový zákoník práce dává výpověĎ dle § 51... Starý dle § 50. Detaily bych neřešil... Jde předně o princip. A samozřejmě když s toho bude nějaká koruna proč ne?! Pracoval jsem poctivě tak očekávám /asi bláhově já vím/ poctivou mzdu. Jediné co mám jsou ložné listy za celou dobu co jsem u fy. tedy za cca 5 let! :-) Byl jsem při nástupu k zaměstnavateli varován a bylo mi doporučeno si tohle vše schovávat. Což jsme taky učinil.
Uživatelský avatar
frantaemail
Člen sdružení
Příspěvky: 2299
Registrován: ned 03. kvě 2009 14:19:26
Bydliště: Šluknov

Re: Zpětné přepočítání mzdy při ukončení prac. poměru.

Příspěvek od frantaemail »

Nechci Ti brát iluze, ale z ložných listů nelze spočítat odpracované hodiny, popř. určit další finanční nároky. Pokud jsem to dobře pochopil z Tvého příspěvku, tak už při nástupu do firmy jsi věděl, že to tam stojí za h....o a přesto jsi tam nastoupil :roll: ? Pokud chceš řešit mzdové nároky, tak je potřeba mít naskenované kotoučky nebo data z karty řidiče. Pochybuji, že by Tizaměstnavatel dobrovolně vydal kopie kotoučků nebo stažených dat.
martin440
Člen sdružení
Příspěvky: 1610
Registrován: ned 29. bře 2009 13:04:25
Bydliště: in Westböhmen..pevná hráz socializnu
Kontaktovat uživatele:

Re: Zpětné přepočítání mzdy při ukončení prac. poměru.

Příspěvek od martin440 »

zaměstnavatel je povinen na vyžádání zaměstnance , vydat soubory se záznamy z karty a pod .... jaká je praxe víme že .... já si osobně archivuji vše ..... přes to, že jsem si myslel, že u člověka , kterého jsem považoval skoro za přítele, to nebude nutné.... bylo , vždy je to nutné .... pokud máš jen cmr, či nákl listy .... prostě se rozluč s prachama a hod 100 litrů do kanálu ... pokud jsi dojížděl do práce daleko a nemáš kopie, za palivo a pod ... taky , tečka , není co řešit ..... každého po léta nabádám, a nejen já ...kopie, kopie, kopie ..od všeho .... ale na co že ??? je to kámoš ...a my se známe ,,,,, a tak a podobně .... no když je to kámoš , tak tedy ok ...... např. že ;)
auto nemůže za vola, kterej v něm sedí... http://www.funradio.fr/playfun# je lepší se pokusit aspoň o něco, než nedělat vůbec nic
Odpovědět