Odkazy:  :   Spolek   Portal    Sbirka   GDPR   Doprava-online   Autoplosina   Facebook

Zlomeniny stehenní kosti

odpovědi povolaných na vaše otázky, rady, zkušenosti
Pravidla fóra
Obdobně jako v sekci Dopravní policie Vás žádáme o slušnost a konkrétní dotazy. Veškeré dohady si nechte do sekce Drbárna
Odpovídat zde budou lidé v oboru vystudovaní.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Fíla
řidič
Příspěvky: 28
Registrován: ned 11. říj 2009 19:07:44
Bydliště: Praha

Zlomeniny stehenní kosti

Příspěvek od Fíla »

Zlomeniny stehenní kosti

Ke zlomenině může dojít kdekoliv v průběhu stehenní kosti. Vzhledem k tomu, že se jedná o nejdelší kost v těle, která je navíc bohatě zásobena krví, musíme každou její zlomeninu považovat za závažné poranění. Ve většině případů totiž dochází k velké krevní ztrátě do okolních tkání a postižený je proto akutně ohrožen těžkým šokem. Ke zlomeninám stehenní kosti dochází většinou při pádech a dopravních nehodách, ke zlomení u dospělého člověka je obvykle třeba velké síly. Výjímku tvoří staří lidé. Zlomeniny v oblasti krčku stehenní kosti nebo v její horní části mohou být přehlédnuty pro značný podkožní krevní výron, který je provází. Proto každý, ale zejména starší člověk, stěžující si na bolest v kyčelním kloubu po pádu, nebo jiné (i menší) nehodě, musí být důkladně vyšetřen aby se vyloučila zlomenina krčku stehenní kosti.

SUBJEKTIVNÍ A OBJEKTIVNÍ PŘÍZNAKY
- Obecné subjektivní a objektivní příznaky zlomeniny
- Viditelné deformace dolní končetiny (může být zkrácena stahem svalů v oblasti zlomeniny, koleno a noha mohou být zkrouceny navenek apod.)
- Subjektivní s objektivní příznaky šoku
CÍL
Znehybnit zlomeninu a zajistit odbornou zdravotnickou pomoc.

OŠETŘENÍ
1 – Postiženého uložte na záda a poraněnou končetinu pevně uchopte v oblasti kloubů nad a pod poraněným místem.
2 – Pokud je to nezbytné, obnažte poraněné místo a zjistěte, o jaký druh zlomeniny se jedná (zavřená/otevřená).
3 – Končetinu šetrně přidržujte a jemně natahujte v kolenním kloubu, v oblasti kotníku a nohy. Jakmile je dolní končetina napřímená, uvolněte tah v oblasti kolena a pokračujte v tahu v oblasti kotníku. Pokud očekáváte brzký příjezd sanitního vozu, udržujte dolní končetinu ve výše zmíněné poloze až do příjezdu zdravotnické záchranné služby. Snažte se předcházet šoku.
4 – Jinak za stálé podpory končetiny a tahu v oblasti kotníku, šetrně podložte složené trojcípé šátky pod kolena a do oblasti nad a pod zlomeninu. Úzký složený trojcípý šátek podložte také pod kotníky.
5 – Zdravou končetinu šetrně přisuňte k poraněné.
6 – Mezi kolena a kotniky vložte vhodné měkké polštářky, další vložte mezi stehna a mezi bérce tak, abypři připevňování poraněné končetiny ke zdravé nedošlo k posunu zlomené kosti.
7 – Úzkým složeným trojcípým šátkem svažte nejprve kotníky a nohy postiženého osmičkovým obvazem ((úzký trojcípý šátek ovažte kolem kotníků tak že jej překřížíte pod ploskami obou nohou). Potom zavažte složené trojcípé šátky pod koleny a nad a pod zlomenou kostí. Šetrně je přitáhněte a zauzlete na zdravé končetině. Vyvarujte se prudkých pohybů.
Odpovědět