Odkazy:  :   Spolek   Portal    Sbirka   GDPR   Doprava-online   Autoplosina   Facebook

Poranění páteře

odpovědi povolaných na vaše otázky, rady, zkušenosti
Pravidla fóra
Obdobně jako v sekci Dopravní policie Vás žádáme o slušnost a konkrétní dotazy. Veškeré dohady si nechte do sekce Drbárna
Odpovídat zde budou lidé v oboru vystudovaní.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Fíla
řidič
Příspěvky: 28
Registrován: ned 11. říj 2009 19:07:44
Bydliště: Praha

Poranění páteře

Příspěvek od Fíla »

K poraněním páteře patří její zlomeniny, výhřezy meziobratlových plotének, přetržení a podvrtnutí. Zlomeniny nebo poškození meziobratlových plotének může poranit nervy. Sebemenší pochybnost o povaze poranění musíte ošetřovat jako zlomeninu. Se zlomeninou počítejte vždy, nasvědčují-li pro ni informace získané od postiženého, nebo od svědků události. Snížená citlivost nebo zmenšená schopnost pohybu, jakkoliv lehká nebo dočasná, zvyšuje pravděpodobnost zlomeniny páteře, nebo poranění míchy. Hlavním vodítkem při stanovení diagnózy jsou specifické okolnosti za nichž k poranění došlo.

Zlomeniny páteře
Každou zlomeninu páteře považujeme za velmi vážné poranění, které vyžaduje velkou šetrnost při ošetřování, protože může být komplikováno poškozením míchy. Poranění může způsobit přímo i nepřímo působící síla. K přímím nárazům dochází při dopravních nehodách, po pádu těžkého břemena na páteř, nebo při těžkých otřesech páteře po pádu z výšky. K poranění krční páteře dochází po prudkém předklonu a následném záklonu hlavy ( např. zadním nárazem vozidla). Tento druh poranění bývá provázen potrháním vazů, poškozením svalů a nervů a zlomeninám krčních obratlů. Nejzranitelnějšími oblastmi páteře jsou krční a bederní páteř.

SUBJEKTIVNÍ A OBJEKTIVNÍ PŘÍZNAKY

• Silné bolesti páteře a pocit ,,jakoby rozpůlení´´.
• Ztráta schopnosti ovládat svoje končetiny. Postiženého požádejte aby pohyboval zápěstími, kotníky a prsty na rukou a nohou. Pohyby mohou být chabé nebo zcela chybět.
• Porucha citlivosti. Jemně se dotýkejte končetin postiženého, aniž by o tom věděl a dotazujte se ho, zda něco cítí. Citlivost může být naopak i abnormálně zvýšená (např. pocit palčivé bolesti i při jemném doteku).
CÍL
Zabránit dalšímu poškození páteře nebo míchy. Neodkladně zajistit zdravotnickou pomoc.

POSTUP PŘI OŠETŘOVÁNÍ

1- Přednost při ošetřování má zajištění průchodnosti dýchacích cest, dýchání a oběhu. Polohování postiženého bude závislé na těchto prioritách. Zvedání a přenášení postiženého s podezřením na poranění páteře nepatří mezi úkony první pomoci. Nepohybujte s postiženým – vyčkejte příjezdu záchranné služby.
2- Postiženého ponechte v té poloze, v níž jste ho nalezli. Výjímkou je hrozící nebezpečí nebo takové priority, jako zajištění průchodnosti dýchacích cest, dýchání a oběhu. Je-li postižený v bezprostředním nebezpečí, šetrně ho odsuňte (páteř je za těchto okolností až na druhém místě)
3- U postiženého v bezvědomí zajistěte průchodnost dýchacích cest předsunutím dolní čelisti, při neůspěchu mu mírně zakloňte hlavu. V nezbytných případech vyčistěte dýchací cesty postiženého.
4- Posuďte dýchání, a pokud je to nutné, zahajte umělé dýchání z úst do úst.
5- Zjistěte hmatnost tepu na tepně na zápěstí a v případě potřeby zahajte nepřímou srdeční masáž.
6- Resuscitujte. Nečekejte, k pomoci použijte kohokoliv.
7- Je-li pravděpodobné, že bude postižený zvracet uložte ho do stabilizované polohy při poranění páteře a podle potřeby mu vytírejte ústa.
8- Pevně uchopte hlavu postiženého v oblasti uší a podpírejte ji (netahejte za ni) až do příjezdu ZZS.
9- Při poranění krční páteře dle možností přiložte tzv. krční límec k další podpoře hlavy. Krční límec však nenahrazuje podporu hlavy a krku rukama.
Přílohy
pater0100.jpg
Odpovědět